Hlavní navigace

50. družice SES vstoupila na oběžnou dráhu po úspěšném startu rakety ILS Proton

[Tisková zpráva] Družice SES-4 zajistí novou kapacitu pro Severní a Jižní Ameriku, Evropu, Afriku a Střední východ

Sdílet

Bajkonur, Kazachstán a Lucemburk, 14. 2. 2012 – společnost SES S.A. (pařížská a lucemburská burza Euronext: SESG) oznámila, že 14. 2. 2012 v 01:36 bajkonurského času (20:36 SEČ a 14:36 vých. času) odstartovala družice SES-4 do vesmíru na palubě nosné rakety ILS Proton Breeze M. Po letu o délce 9 hodin a 12 minut horní stupeň (Breeze M) rakety Proton úspěšně vypustil družici SES-4 přímo na geostacionární oběžnou dráhu.

SES-4 je družice s výkonem 20 kilowattů vyrobená na osvědčené platformě 1300 firmy Space Systems/Loral sestávající z 52 transpondérů C-band a 72 transpondérů Ku-band. Družice obsahuje svazky C-band k pokrytí východní polokoule, tj. Evropy a Afriky, plnému pokrytí Severní i Jižní Ameriky a rovněž globální svazek určený pro potřeby zákazníků v oblasti mobilní a námořní komunikace. Čtyři vysoce výkonné, regionální svazky Ku-band slouží pro potřeby Evropy, Středního východu, západní Afriky a Severní a Jižní Ameriky a využívají vylepšené spojení prostřednictvím funkce širokého přepínání kanálů mezi transpondéry C-band a Ku-band.

SES-4 je k dnešnímu dni 50. družicí globální flotily SES a současně největší a nejvýkonnější družicí této společnosti. Nahradí družici NSS-7 na pozici 338 stupňů východní délky a současně rozšíří kapacitu na této naší tradiční orbitální pozici nad Atlantikem.

Romain Bausch, prezident a generální ředitel společnosti SES, prohlásil: "Potěšilo nás, že jsme mohli být svědky úspěšného vypuštění 50. družice naší flotily poté, kdy byl start rakety Proton dvakrát odložen. Rádi bychom poděkovali pracovníkům firem Space Systems/Loral, ILS, Khrunichev a SES, kteří se podíleli na vypuštění družice, za jejich obětavou práci. Jejich neúnavné úsilí nakonec zajistilo úspěch tohoto projektu. Po důkladných orbitálních zkouškách se nyní společnost SES a její zákazníci mohou těšit, že družice SES-4 poskytne nové, nejmodernější satelitní přenosové kapacity pro tři světadíly.“

„Dnešní úspěšné vypuštění družice SES-4 pro nás představuje další mezníky spolupráce s naším dlouholetým zákazníkem, společností SES, např. 20. družici vynesenou na oběžnou dráhu raketou ILS Proton a 50. družici flotily SES. Současně se jednalo o 70. start rakety ILS Proton od jejího prvního startu v roce 1996, kdy vynesla do vesmíru družici ASTRA 1F společnosti SES. Firmy ILS a Khrunichev si kladou za čest, že jim bylo svěřeno vypuštění vysoce výkonné družice SES-4 a realizace všech minulých a plánovaných startů rakety ILS Proton pro společnost SES," uvedl Frank McKenna, prezident firmy ILS.

John Celli, prezident firmy Space Systems/Loral, dodává: „Rád bych pogratuloval společnostem SES, ILS a Khrunichev k úspěšnému vypuštění družice a ocenil pracovníky všech těchto firem za jejich vysoké nasazení nutné k dokonalému startu rakety. Firmu Space Systems/Loral velmi těší, že se podílí na rozšiřování flotily družic SES a zajišťování komunikačních služeb těmito družicemi po celém světě.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).