Karel Čáslavský původně chtěl jubileum skromně přejít, protože jak říká spolu s klasikem: „Jenom ne jubilejnit,“ nakonec si ale řekl: „skromnost stranou“ a připravil s režisérem Pavlem Vantuchem rozšířené vydání nazvané Ohlédnutí aneb 9155 minut historie. V tomto 500. díle úspěšného cyklu České televize, vysílaném v sobotu 24. 4. od 21:00 hodin na ČT2, se diváci mohou těšit na stručné ohlédnutí za tím, co všechno jim pořad za dosavadních 19 let stačil předvést. Nebylo toho zrovna málo. Uvedl mnoho desítek významných či alespoň zajímavých krátkých filmů, stovky snímků z filmových žurnálů a také řadu amatérských filmů, především v „podcyklu“ Vltava v obrazech, ale i jinde. Tato mozaika, montáž či koláž několika stovek záběrů ukáže počátky českého filmu z roku 1989, snímky z posledních osmi let Rakouské monarchie, sled významných národních událostí z let 1918 – 1945, tváře známých osobností první republiky a mnoho dalších témat, včetně zahraničních snímků, které jsou v cyklu uváděny jako „okno do světa“. Pestrou mozaiku nejrůznějších záběrů i delších úseků ze starších Hledání doplní blahopřání dvanácti osobností, jež cyklus sledují, mnohdy od samého počátku.
Více informací: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/873537-hledani-ztraceneho-casu/
Jak to vlastně začalo, Karel Čáslavský vzpomíná: „Jakási představa o cyklu pořadů, ve kterých bych představoval divákům dokumentární poklady filmového archivu, mě pronásledovala už od začátku osmdesátých let. Dokonce jsem s tím přišel do televize, ale tehdejší dramaturgyně filmového vysílání paní Krausová mi to naštěstí rychle rozmluvila. Co bych tehdy mohl ukazovat? Kolotoče, plovárny, sportovce a stará auta. Masaryka v žádném případě, život za první republiky taky ne. Počkal jsem tedy a při první možné příležitosti jsem s tím přišel znovu. V roce 1990 jsme v rámci cyklu Kino a já natočili zkušební pořad a od jara 1991 už jsme vysílali cyklus pod názvem Hledání ztraceného času. Mělo to původně být asi patnáct pořadů, ale během let se to trochu rozrostlo…“
Karel Čáslavský (1937, Lipnice nad Sázavou) vystudoval střední filmovou školu v Čimelicích a od roku 1956 působil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce. Jako asistent režie se podílel na snímcích Červnové dny (1961), Kuřata na cestách (1962) nebo Smrt si říká Engelchen (1963). Byl odborným poradcem u filmů Všichni moji blízcí (1996) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Pracuje v Národním filmovém archivu jako historik zpravodajského filmu (do roku 1945). S jeho jménem je spojena řada televizních projektů: Komik a jeho svět, Videostop, Vltava v obrazech a Hledání ztraceného času – které se tento týden dočkalo 500. pokračování, čímž se může pochlubit jen málokterý televizní pořad. Koncem března 2010 byl filmový historik Karel Čáslavský v rámci slavnostního udílení televizních cen TýTý uveden do televizní Dvorany slávy.