Rozhlasové Toulky českou minulostí vznikají na základě stejnojmenného knižního souboru spisovatele Petra Hořejše v brněnském studiu Českého rozhlasu. Premiérové pořady se vysílají vždy na stanici Český rozhlas 2 – Praha.
„O úspěšnosti celého projektu svědčí také fakt, že pořad pravidelně vysílá nejen Český rozhlas 2 – Praha, ale jednotlivé díly přebírají také další stanice, například Český rozhlas Leonardo, ale i řada regionálních stanic,“ říká Bronislava Janečková, šéfredaktorka Českého rozhlasu 2 – Praha.
„Toulky českou minulostí se ve vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha poprvé objevily v dubnu roku 1995. Nápad „udělat“ rozhlasovou podobu Toulek českou minulostí se vylíhl v hlavě dramaturga Bohumila Koláře.
Rozhlasové Toulky českou minulostí dlouhodobě patří k nejúspěšnějším pořadům Českého rozhlasu. Posluchači začali obsah i formou Toulek kvitovat s povděkem. I s obsazením Toulek se brzy smířili, výkony Ivany Valešové například výrazně ovlivnily výsledky jednoho z ročníků ankety Neviditelný herec, v němž poměrně přesvědčivě zvítězila. Tým, který rozhlasové Toulky interpretuje, se dal dohromady na dvakrát. Jména Ivana Valešová a František Derfler nás napadla s režisérem Jaromírem Ostrým na samém začátku prakticky současně. Asi po půldruhém roce přistoupil na palubu Toulek Igor Bareš. Jeho účast v týmu znesnadnila autorovi do značné míry práci, neboť i Igor si s českými dějinami poměrně důvěrně tyká, a kam vstoupila historie, tam se zcela určitě ocitly i jeho šlépěje. Udržet pravidelný cyklus Toulek – každý týden jeden díl – není zase úplně snadné. Nyní, kdyby se naši posluchači rozhodli všech dosavadních 700 dílů poslouchat bez přestávky, tak by jim to trvalo rovné dva týdny,“ dodává Josef Veselý, autor úspěšného pořadu.