Hlavní navigace

České Radiokomunikace spustily digitální vysílání multiplexů 2 a 3 z Kojálu

[Tisková zpráva] (Praha, 1. října 2010) – České Radiokomunikace včera 30. září v odpoledních hodinách spustily pozemní digitální vysílání komerčních televizních multiplexů 2 a 3 z brněnského vysílače Kojál. Pro obyvatele tohoto regionu se tímto krokem zpřístupnily programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, TV Barrandov, Z1 a Public TV.

Sdílet

„Multiplex 2 z Kojálu bude vysílán na kanále č. 40 a jeho spuštěním se zvýší dostupnost pozemní sítě 2 na 90 % populace České republiky,“ říká Kamil Levinský, výkonný ředitel pro obchod a marketing Českých Radiokomunikací, a dodává: „Multiplex 3 bude vysílat na 59. kanále a rozšíří pokrytí třetího multiplexu na 83 % obyvatel“.

Signál z vysílače Kojál pokryje digitálním signálem druhého a třetího multiplexu široké okolí Brna včetně Olomouce a na okrajích dosáhne až ke Žďáru nad Sázavou, Šumperku, Uherskému Brodu, na Znojemsko a Třebíčsko. Vysílání multiplexu 2 a 3 tady bude dostupné 10 měsíců po spuštění veřejnoprávního multiplexu 1. K vypnutí analogového televizního vysílání v tomto regionu by podle Technického plánu přechodu mělo dojít v červnu 2011.

Spuštěním digitálního televizního vysílání z Kojálu se zvýší počet vysílačů multiplexu 2 již na 21 a ve třetím multiplexu to bude 12. vysílač.

Bližší informace spojené s vypínáním analogového a zapínáním digitálního signálu, včetně map pokrytí, dohledáte na speciálních informačních stránkách Českých Radiokomunikací věnovaných digitalizaci www.digistranky.cz a nebo na státní telefonní lince 800 90 60 30.

České Radiokomunikace a.s. působí na českém trhu již 47 let. Stabilitu společnosti dokazuje její silné finanční zázemí a zkušenosti nabyté během dlouhé doby činnosti. České Radiokomunikace a.s. jsou největším expertem na trhu vysílacích služeb a jako první v České Republice, spustily jak veřejné, tak komerční digitální televizní vysílání. České Radiokomunikace nabízejí také telekomunikační služby pro velkoobchodní a korporátní zákazníky. Společnost disponuje vlastní rozsáhlou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou České Radiokomunikace nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken. Společnost poskytuje hlasové služby, vysoce kvalitní internetové připojení a datová řešení na základě individuálních požadavků zákazníků.

Digitální televizní vysílání bylo spuštěno v systému DVB-T na území Prahy již v roce 2000. Toto vysílání bylo označováno jako dočasný multiplex A a ke dni přechodu tohoto přechodného vysílání do finální sítě 2, činilo jeho pokrytí 42% obyvatelstva. České Radiokomunikace jsou operátorem komerčního multiplexu 2 a poskytovatelem vysílacích služeb pro multiplexy 1 a 3. K dnešnímu dni činí pokrytí digitálním vysíláním multiplexu 2 80 % obyvatelstva v celkem 20 lokalitách České republiky. Probíhající proces digitalizace vysílání bude završen v roce 2011, kdy bude na území České republiky vystavena digitální vysílací infrastruktura pokrývající až 99,6% populace digitálním pozemním televizním a rozhlasovým vysíláním.