Hlavní navigace

ABC Českého Hospodářství: Účastnit se tendru o zakázku v EU je pro Čechy velmi jednoduché

[Tisková zpráva] PRAHA, 8. března 2007 – Informace o veškerých vypsaných tenderech Evropské unie mohou čeští podnikatelé získat dnes na jediné adrese. Nejstarší internetové tržiště nemovitostí ABC Českého Hospodářství vytvořilo pro zájemce speciální sekci vypsaných výběrových řízení. Registrovaní klienti navíc okamžitě po vypsání tendru ze svého oboru dostanou podklady do své e-mailové schránky.

Sdílet

„V odeslaném textu už jsou obsaženy veškeré informace, které se týkají termínů a podmínek spolu s veškerými kontaktními údaji, které zadavatel uvedl. Velmi pozitivně nás překvapilo, že i když je jen velmi malé procento zadání v Češtině, firmy nemají podle našich průzkumů s cizojazyčnými podklady problém. Původně jsme zvažovali i překlady jednotlivých zadání, ale vzhledem k množství tendrů je překlad technicky nemožný,“ vysvětlil Predrag Dukič, spolumajitel nejstaršího internetového B2B tržiště ABC Českého Hospodářství.

Tendry pokrývají celý rozsah oborů české ekonomiky. Aktuálně je největší počet vypsaných výběrových řízení z oborů doprava, automobily, přeprava a skladování (3004), finance, služby, obchod a reality (4896) a stavebnictví (7040). Co se týče podoborů je největší počet tendrů z oblasti projekční a inženýrské činnosti (1353), stavební práce a stavby na klíč (1619) a lékařské přístroje a pomůcky (1113).

„Po obdobné službě je na trhu už delší dobu poměrně vysoká poptávka. Je praktické, že zájemci o možnosti obchodování v rámci celé Evropské unie, mají možnost sbírat roztříděné informace pouze z jednoho internetového serveru. Stejně jako využívání grantů a dotací z EU je i možnost obchodovat na mnohonásobně větším trhu než je jen ten český pro rozvoj podnikání a celé ekonomiky naprosto nezbytná,“ vysvětlil Miloš Blaškovan, spolumajitel společnosti Naviga4, která se věnuje poradenství a řízení projektů v oblasti získávání dotací a grantů z Evropské unie.

V tuto chvíli jsou nejčastěji využívanými lokalitami i pro tradiční obchodování se zahraničím země Evropské unie. Největší počet zakázek – tedy poptávek a nabídek – registruje B2B tržiště ABC Českého Hospodářství ze zemí jako je Francie, Německo, Velká Británie a Španělsko. Velmi dobře se rozjíždí touto formou i obchod se Spojenými státy nebo Ruskem. V loňském roce tržiště navíc expandovalo na Slovensko – takže stejné podmínky pro účast v tendrech se nabízejí i sousedům.

„Samozřejmě v případě tržiště neexistují hranice a zahraniční poptávka se dá sehnat stejně snadno jako tuzemská. V době elektronické komunikace není například pro vítězství v tendru na dodávku kancelářského vybavení do Británie nutné létat týdně do Londýna. Obvyklý postup je uzavřít dohodu z místa bydliště,“ uzavřel Predrag Dukič z ABC Českého Hospodářství.

Realizovat obdobné nákupy přes B2B tržiště je pro poptávající velmi jednoduché. Stačí vložit poptávku a správně ji umístit do oboru, kterého se týká. Denně se rozesílá 21 tisíc mailů více než 28tisícům aktivních uživatelů. Poptávky je možné zadávat zdarma – stejně tak prohlížet nabídky ostatních klientů. Placené služby tržiště se vztahují jen na možnost zadávat do systému vlastní nabídku a dostávat relevantní poptávku z oboru klienta v předstihu.