Hlavní navigace

Adobe představuje AIR pro mobilní přístroje; připravuje uvedení přehrávače Flash Player 10.1

[Tisková zpráva] Téměř 70 předních společností spolupracuje na vytvoření otevřeného ekosystému Open Mobile

Sdílet

BARCELONA – 18. února 2010 – Společnost Adobe Systems Incorporated (Nasdaq:ADBE) na kongresu Mobile World Congress™ 2010 oznámila novinky platformy Adobe® Flash®, včetně uvedení prostředí Adobe® AIR® pro mobilní přístroje. Toto jednotné runtime prostředí bude podporovat samostatné aplikace, které vzejdou z projektu Open Screen Project™, což je iniciativa vedená společností Adobe a zahrnující nyní již téměř 70 partnerů. Adobe AIR, s očekávanou podporou pro platformu Android™ v roce 2010, nabízí vývojářům prostředí s množstvím funkcí pro vytváření bohatých aplikací běžících nezávisle na mobilním prohlížeči a na mnoha operačních systémech a dodávaných přes mobilní kanály a prodejny aplikací.

Prostředí AIR využívá specificky mobilní funkce z přehrávače Flash® Player 10.1, je optimalizované na vysoký výkon na obrazovkách mobilních přístrojů a navrženo tak, aby využilo vlastních schopností zařízení pro bohatší a poutavější uživatelské zážitky. Společnost Adobe také oznámila, že beta verze přehrávače Flash Player 10.1 byla dána k dispozici poskytovatelům obsahu a vývojářům pro mobilní přístroje na celém světě. Flash Player 10.1, který bude všeobecně dostupný v první polovině roku 2010, je první jednotný runtime přehrávač vyvinutý v projektu Open Screen, umožňující bez kompromisů procházet na webu náročné aplikace, obsah a videa s vysokým rozlišením (HD) na nejrůznějších obrazovkách, včetně nových tabletů, telefonů smartphone, netbooků, smartbooků, stolních počítačů a další spotřební elektroniky. Podle analýzy konzultační firmy Strategy Analytics z ledna 2010 se očekává, že koncem roku 2012 bude plný přehrávač Flash Player podporovat více než 250 miliónů telefonů smartphone. Mezi mobilní platformy, které budou podporovat plný Flash Player, patří platformy Android, BlackBerry®, Symbian® OS, Palm® webOS a Windows Mobile®.

„Jsme nadšeni pokrokem kolem přehrávače Flash Player 10.1 a prací, kterou vývojáři, vydavatelé obsahu a téměř 70 partnerů v projektu Open Screen dosud odvedli v jeho beta programu,“ řekl David Wadhwani, generální ředitel a viceprezident pro Platform Business u Adobe. „S dalším nástupem platformy Flash na mobilní zařízení umožníme vývojářům a vydavatelům obsahu dostat se na jakoukoliv obrazovku, aby spotřebitelé měli otevřený přístup ke svým oblíbeným interaktivním médiím, obsahu a aplikacím nezávisle na platformě.“ Prostředí Adobe AIR umožňuje vývojářům nabízet webové aplikace mimo omezující prohlížeč.

Podpora Adobe AIR pro mobilní zařízení zahrnuje specifickou funkčnost, kterou nabízejí mobilní operační systémy a zařízení, jako je vícedotekové ovládání, vstup gest, akcelerometer a zjišťování polohy obrazovky. S nástroji platformy Flash a softwarem Adobe Creative Suite® budou vývojáři a vydavatelé obsahu schopni vytvářet, testovat a distribuovat aplikace pro více přístrojů a operačních systémů s použitím jednoho řetězce nástrojů a sady rozhraní API nezávisle na cílové platformě. Vývojáři používající software Adobe® Flash® Professional CS5 plus Adobe Packager pro iPhone mohou využít kód svých aplikací pro iPhone k vytvoření stejné aplikace pro platformu Android.

„Adobe AIR 2.0 je skvělá technologie pro vyvíjení poutavých mobilních aplikací,“ řekla Christy Wyatt, viceprezidentka pro aplikace a ekosystém společnosti Motorola. „Těšíme se, až prostředí AIR přijde na platformu Android a vývojáři budou vytvářet aplikace, které potěší naše koncové uživatele.“

Rozšíření funkčnosti podporované v prostředí Adobe AIR na mobilní přístroje dovolí vývojářům snadno vytvářet aplikace závislé na kontextu, které jsou charakteristické svou schopností přizpůsobit prezentaci a výkon různým aplikačním kontextům, a přitom využít stejný kód pro všechna zařízení a platformy. Aplikační kontexty zahrnují různé zobrazovací obrazovky, techniky interakcí specifické pro určité přístroje, funkčnost specifickou pro mobilní platformu, a také rozdíly v přístupu k síti a rychlosti přenosu dat. Obsah lze také personalizovat na základě historie uživatele nebo jeho sociálních dat. Další informace o aplikacích závislých na kontextu najdete na webu http://www.ado­be.com/devnet/flashplat­form/context_ap­ps/.

O platformě Adobe Flash
Adobe Flash je přední platformou pro návrh a vývoj na webu, určenou pro vytváření obsahově bohatých aplikací, obsahu a videa, které běží shodně na různých operačních systémech a přístrojích, a které se mohou dostat na více než 98 procent počítačů s podporou internetu. Software Flash Player 10 byl za pouhých prvních deset měsíců od svého uvedení nainstalován na více než 93 procentech počítačů. Podle údajů zprávy Media Metrix společnosti comScore se více než 75 procent online videí přehrávaných na celém světě distribuuje s použitím technologie Adobe Flash, takže je to formát číslo jedna pro video na webu. Prostředí Adobe AIR pro osobní počítače již bylo nainstalováno na více než 200 miliónů počítačů a nasazeno předními firmami v mnoha různých oborech, jako jsou společnosti Atlantic Records, DIRECTV, FedEx, New York Times a salesforce.com. Více informací o platformě Adobe Flash najdete na webu www.adobe.com/flashpl­atform.

Projekt Open Screen
Projekt Open Screen vedený společností Adobe podporuje téměř 70 předních firem, které spolupracují na vytvoření jednotného runtime prostředí na různých mobilních telefonech, osobních počítačích a dalších zařízeních spotřební elektroniky. Tato iniciativa se zaměřuje na problémy procházení webu a samostatné aplikace na širokém výběru zařízení a odstraňuje bariéry pro vydávání obsahu a aplikací pro nejrůznější obrazovky. Mezi nové partnery patří společnosti Disney Media Interactive Group, Nickelodeon, ESPN, MTV.com, Southpark, Symbian Foundation, Freescale, Vizio, Opera, MIPS Technologies, Wind River, Addicting Games, Imagination Technologies, Epix, PBS a další. Další informace o projektu Open Screen najdete na webu www.openscreen­project.org.

O společnosti Adobe
Adobe převratným způsobem mění soužití a vztah lidí k myšlenkám a informacím – kdykoliv, kdekoliv a přes jakékoliv médium. Další informace najdete na www.adobe.cz nebo www.adobe.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).