Hlavní navigace

Adobe představuje beta verzi prostředí Adobe Integrated Runtime (AIR)

[Tisková zpráva] San Jose, USA, 12. června 2007 – Společnost Adobe vydala beta verzi technologie Adobe Integrated Runtime (AIR), které mělo dříve kódový název Apollo. Adobe AIR™ je aplikační runtime pro více operačních systémů, které umožní vývojářům používat HTML/CSS, Ajax, Adobe Flash® a Adobe Flex™ k rozšíření bohatých internetových aplikací (RIA) na pracovní plochu bez použití prohlížeče.

Sdílet

Mezi nové funkce v beta verzi Adobe AIR patří vestavěná lokální databáze, podpora PDF, vylepšené možnosti pro vývojáře v JavaScriptu a hlubší integrace s Adobe Flex. Beta verze Adobe AIR a vývojářské sady Adobe AIR SDK (Software Developer’s Kit) lze bezplatně stáhnout ze stránky www.adobe.com/go/a­ir.

Adobe AIR spolu se softwarem Adobe Flex (viz samostatná vydaná tiskovou zpráva) jsou základní součásti platformy Adobe pro bohaté internetové aplikace RIA, která umožní vývojářům a návrhářům vytvářet a prezentovat bohatý, dynamický obsah pod určitou značkou a aplikace pro všechny významné operační systémy. Klíčové elementy Adobe AIR mají open source zdrojový kód, včetně modulu Webkit HTML, virtuálního počítače pro ActionScript™ (projekt Tamarin) a funkčnosti lokální databáze SQLite. Navíc společnost Adobe nedávno oznámila, že hodlá vydat Adobe Flex jako open source. Open source přístupem a nabídnutím předběžných verzí softwaru umožňuje společnost Adobe vývojářům na celém světě podílet se na růstu nejrozvinutější platformy pro vytváření aplikací RIA nezávislých na operačním systému.

„Adobe AIR představuje nové médium, jako spojení toho nejlepšího z webu a samostatných aplikací,“ řekl Kevin Lynch, viceprezident a hlavní softwarový architekt u Adobe. „Adobe AIR rozšiřuje prostor možností pro vývojáře webu, kteří nyní mohou vytvořit novou generaci aplikací, které pracují na více operačních systémech a v prohlížeči nebo nezávisle na prohlížeči. Tím pomohou překlenout rozpor mezi webem a osobním počítačem.“

Nová beta verze Adobe AIR umožní vývojářům zahrnout i PDF pomocí využití funkčnosti Adobe Readeru® 8.1. Uživatelé budou moci prohlížet a používat dokumenty PDF v rámci aplikací Adobe AIR podobně, jako nyní používají PDF ve webovém prohlížeči. Nové možnosti, jako je podpora pro průhledná okna HTML, podpora pro přetahování a kompletní přístup do rozhraní API pro Adobe AIR a Flash umožní vývojářům v Ajaxu vytvářet skutečně poutavé samostatné aplikace. Vývojáři vytvářející aplikace Adobe AIR mohou používat své oblíbené frameworky pro Ajax a nejnovější verze modulu WebKit začleněná do beta verze Adobe AIR jim poskytne více komponent než jich bylo dříve přístupných v alfa verzi Apollo. Vestavěna lokální open source databáze SQLite pro více platforem byla jednou z nejvíce požadovaných funkcí od alfa vydání softwaru Apollo. Tato databáze nevyžaduje žádnou samostatnou instalaci a přitom poskytuje velkou kapacitu dat a fulltextové vyhledávání, což umožňuje vývojářům webu, kteří se tradičně spoléhají na ukládání v databázi, snadno vytvářet samostatné aplikace beze změny stávajících technik. Navíc je na stránkách Adobe Labs dostupný nástroj pro Dreamweaver® CS3, který umožní prezentovat projekty Dreamweaveru jako aplikace Adobe AIR.

Programy pro vývojáře AIR
Společnost Adobe oficiálně zahajuje soutěž Adobe AIR Developer Derby, zaměřenou na předvedení tvůrčích aplikací. Společnost Adobe udělí ceny v pěti kategoriích a hlavní cenu pro celkově nejlepší aplikaci. Vítězové budou oznámeni na konferenci Adobe MAX 2007, přední akci pro návrháře a vývojáře, poskytující inspiraci, objevy a kontakty pro vytváření bohatých a poutavých zážitků. Chcete-li se dozvědět více o soutěži Adobe AIR Developer Derby, navštivte stránku www.adobe.com/go/a­irderby. Více informací o konferenci Adobe MAX najdete na www.adobemax2007­.com/.

Ceny a dostupnost
Beta verze runtime Adobe AIR a vývojářské sady Adobe AIR SDK jsou ihned dostupné k bezplatnému stažení ze stránek Adobe Labs na www.adobe.com/go/a­ir. Adobe AIR a vývojářská sada Adobe AIR SDK jsou k dispozici v angličtině pro operační systémy Windows a Macintosh, a budoucí verze budou dostupné i pro Linux a také v dalších jazycích. Chcete-li se dozvědět více o Adobe AIR, navštivte prosím stránku www.adobe.com/go/a­ir.