Hlavní navigace

Adobe rozšiřuje aplikace AIR na různá zařízení

[Tisková zpráva] Odhalen Adobe AIR 2.5 pro televizory, mobilní zařízení a počítače; spuštěn Adobe InMarket

Sdílet

Praha, 11. listopadu 2010 – Společnost Adobe oznámila uvedení softwaru Adobe AIR 2.5 pro televizory, tablety, chytré telefony a operační systémy osobních počítačů. AIR tvoří klíčový prvek platformy Adobe Flash a umožňuje vývojářům využívat stávající kód k vytváření a poskytování samostatných aplikací pro různá zařízení a platformy. Adobe AIR nyní podporuje chytré telefony a tablety založené na operačních systémech BlackBerry Tablet OS, Android a iOS a rovněž osobní počítače s operačními systémy Windows, Macintosh a Linux. Samsung se navíc stane prvním výrobcem televizorů, který integruje podporu pro Adobe AIR 2.5 do svých produktů SmartTV, a dále se očekává, že koncem tohoto roku a začátkem roku 2011 začnou Acer, HTC, Motorola, RIM, Samsung a další výrobci dodávat předinstalovaný runtime v řadě přístrojů včetně tabletů a chytrých telefonů.

Díky Adobe AIR mohou vývojáři využívat známé nástroje včetně Adobe Flash Professional CS5, Adobe Flash Builder a Flex k vytváření samostatných aplikací s bohatou funkční výbavou. Stovky z nich jsou již dnes k dispozici v nabídce Android Market, centra Intel AppUp a App Store společnosti Apple. Kromě AIR 2.5 společnost Adobe představila novou službu Adobe InMarket, která umožňuje vývojářům snadno distribuovat a prodávat aplikace pro různé typy zařízení v obchodech s aplikacemi Acer, Intel a dalších společností. Adobe InMarket bezproblémově funguje na pozadí a umožňuje koncovým uživatelům stahovat aplikace přímo z nabídek obchodů. Pro více informací navštivte stránky Adobe InMarket.

„Po vydání AIR 2.5 mohou nyní více než tři miliony vývojářů vytvářet jednotlivé hry nebo aplikace a snadno je distribuovat do mnoha obchodů s aplikacemi a přístrojů,“ řekl David Wadhwani, viceprezident Creative and Interactive Solutions Business společnosti Adobe. „Jedná se o obrovský krok kupředu pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet atraktivní aplikace s bohatou funkční výbavou, ale dříve museli vynaložit značné náklady na jejich vývoj pro jednotlivá zařízení a platformy.“

AIR 2.5 umožňuje vytvářet aplikace s bohatou funkční výbavou prostřednictvím řady nových funkcí, mezi něž patří podpora akcelerometru, fotoaparátu, videa, mikrofonu, vícedotykové ovládání a gesta. Podpora pro geologickou polohu umožňuje vývojářům vytvářet aplikace a služby založené na poloze. AIR 2.5 dokáže rovněž zobrazovat nativní prvky prohlížeče v aplikaci, což poskytuje možnost integrace obsahu HTML a .SWF. Díky podpoře SQLite mohou vývojáři snadno ukládat databáze a pracovat s mezipamětí přímo v rámci aplikace AIR. Adobe AIR má navíc k dispozici hardwarovou akceleraci pro zařízení od všech předních partnerů vyvíjejících čipy včetně Broadcom Corporation, Intel, NVIDIA, ST Microelectronics, Trident, Texas Instruments, Qualcomm a dalších společností.

Odezva partnerů
„HTC Experience se soustředí na spokojenost zákazníků a tento přístup demonstruje přidání aplikace Flash Player 10.1 do mnoha našich telefonů, například Droid Incredible od HTC, HTC Evo4G a HTC Desire,“ řekl John Wang, vedoucí marketingu HTC Corporation. „Jsme nadšení tím, že můžeme poskytnout zákazníkům úžasné možnosti práce s telefonem a výsledky společného úsilí miliónů vývojářů AIR z celého světa.“

„Jako dlouhodobého partnera společnosti Adobe nás nadchlo, že uživatelé získají příležitost využívat na svých zařízeních aplikace AIR včetně obsahu,“ řekla Christy Wyatt, podniková viceprezidentka řízení produktů pro software a služby ze společnosti Motorola. „Od července jsme oznámili uvedení sedmi chytrých telefonů se systémem Android s podporou Flash Player 10.1, včetně prvního telefonu, v němž funguje Flash od prvního zapnutí. AIR 2.5 představuje dokonalý doplněk aplikace Flash Player a dává zákazníkům možnost svobodné volby mezi využíváním bohatého obsahu uvnitř i vně prohlížeče.“

„BlackBerry Tablet OS nabízí vývojářům flexibilní platformu, která integruje Adobe AIR s vysokou úrovní optimalizace audia, videa a grafiky, stejně jako podporu pro třídu WebView a nativní rozšíření jazyka C++,“ říká Tyler Lessard, VP Global Alliances & Developer Relations Research In Motion. „Díky vestavění těsné integrace s nástroji Adobe do našeho BlackBerry Tablet OS SDK pro Adobe AIR mohou nyní vývojáři optimalizovat své aplikace pro zařízení ve formě tabletu a nabízet koncovým uživatelům větší možnosti využití. Jsme ohromeni šíří obsahu, kterou bude moci vývojářská komunita poskytovat pro tablety BlackBerry PlayBook s využitím nových vývojových nástrojů a platformy AIR.“

Flash Player 10.1
Flash Player 10.1 přináší do mobilních zařízení bohatý obsah založený na technologii Flash v rámci prohlížeče a již dnes zaujímá přední postavení mezi bezplatnými aplikacemi v nabídce Android Market, kde získal od více než 50 000 uživatelů hodnocení 4,5 z pěti hvězdiček. Runtime má nyní certifikaci pro téměř tucet přístrojů se systémem Android a v následujících týdnech až měsících bude k dispozici pro další desítky přístrojů. Společnost Adobe rovněž oznámila více než dva milióny stažení aplikace Flash Player 10.1 ze stránek Android Market. Kromě služby Android Market je runtime distribuován přímo provozovateli a výrobci zařízení prostřednictvím předinstalovaného softwaru a aktualizací operačního systému. Dnes je Flash Player 10.1 k dispozici v systémech Android a Google TV a očekává se, že bude podporován také na platformě BlackBerry, HP webOS 2.0, v budoucích verzích Windows Phone, LiMo, MeeGo a Symbian OS. Aktuální seznam podporovaných zařízení najdete na stránkách Zařízení s certifikací Adobe Flash Player 10.1.

Nástroje pro platformu Flash
Společnost Adobe také ohlásila předběžné verze vývojářských nástrojů, které zefektivní postup vývoje pro různá zařízení. S novými verzemi nástrojů pro platformu Flash včetně sady pro vývoj softwaru (SDK) AIR 2.5 mohou vývojáři vytvářet mobilní a přenosné aplikace pro chytré telefony, tablety a televizory při maximalizované produktivitě návrhu a vývoje. Aktualizovaný open source framework Flex poskytuje vývojářům společný rámec pro vytváření webových, počítačových a nyní i mobilních aplikací. Vývojáři mohou vytvářet samostatné mobilní aplikace Flex stejně snadno a ve stejné kvalitě jako na webových a počítačových platformách. Podrobné informace najdete na stránkách http://www.ado­be.com/go/flex­sdk_preview/.

Předběžná verze Adobe Flash Builder je rozšířena o možnosti, které umožní vývojářům vytvářet aplikace s využitím známých jazyků, komponent a nástrojů, což pomůže snížit náklady na vývoj aplikací pro různá zařízení. Mezi nové funkce patří vytváření a rozšiřování aplikací Flex pro mobilní zařízení, ladění přímo v přístroji, programovací nástroje pro urychlení vývoje, podpora pro nové komponenty Spark v prostředí Flex a mnoho dalších.

Dostupnost
K dispozici jsou Adobe AIR 2.5 a Adobe AIR 2.5 SDK pro Android a operační systémy osobních počítačů včetně Windows, Macintosh a Linux. BlackBerry Tablet OS SDK pro Adobe AIR, který pracuje s Adobe AIR 2.5 SDK na vytváření aplikací pro BlackBerry Tablet OS, je k dispozici prostřednictvím RIM a očekává se, že runtime bude předinstalován v BlackBerry PlayBook. Chcete-li získat podrobnější informace a stáhnout si SDK, navštivte stránky http://www.ado­be.com/go/air_sdk. Uživatelé přístrojů se systémem Android 2.2 „Froyo“ si mohou stáhnout Adobe AIR přímo ze stránek Android Market. Předběžná verze Flash Builder je k dispozici ke stažení na adrese Adobe.com.

O společnosti Adobe
Adobe převratným způsobem mění soužití a vztah lidí k myšlenkám a informacím – kdykoliv, kdekoliv a přes jakékoliv médium. Další informace najdete na www.adobe.cz nebo www.adobe.com.