Hlavní navigace

Adobe uvádí Photoshop Lightroom 1.0

[Tisková zpráva] Více než 500 000 beta testerů pomáhalo při tvorbě nového softwaru pro digitální fotografie

Sdílet

San Jose, 29. ledna 2007 – Společnost Adobe Systems oznamuje, že začala přijímat předběžné objednávky na software Adobe Photoshop® Lightroom™ 1.0, který předpokládá dodávat v polovině února 2007. Photoshop Lightroom umožní profesionálním fotografům importovat, spravovat a prezentovat velká množství digitálních fotografií, čímž jim pomůže strávit více času za objektivem a méně času u počítače. Photoshop Lightroom, jehož veřejného beta programu se v uplynulých 12 měsících zúčastnilo více než 500 000 fotografů, nyní obsahuje množství novátorských funkcí, které zjednodušují pracovní postupy v digitální fotografii. Společnost Adobe nabízí Photoshop Lightroom po omezenou dobu několika prvních měsíců za speciální zaváděcí cenu 199 US dolarů. Později se bude Photoshop Lightroom prodávat za odhadovanou koncovou cenu 299 US dolarů.

„Je dost neobvyklé aby si profesionální fotografové vybrali vývoj softwaru jako své vedlejší zaměstnání, ale jsme rádi, že byli ochotni si to zkusit,“ řekl John Loiacono, vedoucí viceprezident obchodní jednotky kreativních řešení u Adobe. „Všechno, od prohlížení obrazu a nástroje pro jeho vyhodnocení až po funkce šetřící čas při úpravách, bylo vyvinuto s pomocí fotografů. Je to skutečně výsledek vzájemné spolupráce a my znovu děkujeme všem, kdo poskytli neocenitelnou zpětnou odezvu, která nám pomohla vyvinout výkonný základní nástroj pro profesionální fotografii.“

Vylepšení funkcí softwaru Lightroom
Photoshop Lightroom obsahuje nové funkce, přidané od beta verze 4.1, s podstatnými změnami v modulech Library (Knihovna) a Develop (Vyvolávání), které doplňují vylepšení v komponentách Slideshow (Prezentace), Print (Tisk) a Web. Při práci v modulu Library pomohou fotografům nové rozvinuté nástroje pro práci s klíčovými slovy filtrovat rozsáhlé kolekce, a vylepšený dialog pro import s pružnějším zpracováním souborů umožní více voleb pro určování umístění souboru. Nový prohlížeč metadat Key Metadata Browser poskytuje rychlý přístup ke klíčovým informacím s vylepšeným systémem klasifikace a hodnocení, který nyní zahrnuje barevné visačky a systém vybrat/zamítnout umožňující rychlejší uspořádání a vyhledávání fotografií. Nové nástroje pro virtuální kopie a snímky v modulu Develop pomáhají prezentovat více verzí stejného obrazu a poskytují klientům největší možnost výběru bez nutnosti ukládat matoucí samostatné fyzické verze.

Mezi další přidané nástroje patří nástroje pro cílené nastavení odstínu, sytosti a světlosti pro přesné a intuitivní úpravy obrazů. Funkce klonování a retušování umožňují nedestruktivními úpravami vyloučit prach senzoru v jednom nebo více obrazech.

Vysoce kvalitní zpracování obrazů Camera Raw
Photoshop Lightroom využívá technologii Adobe Camera Raw a podporuje kromě JPEG a TIFF také více než 150 nativních formátů souborů Raw a začleňuje převod z tohoto formátu do jednotného pracovního postupu. Mezi nejnovější podporované modely fotoaparátů patří Nikon D40 a D80 a Pentax K10D. Tato podpora znamená, že fotografové mohou používat Lightroom dokonce i s nejnovějšími fotoaparáty na trhu, a mohou si být jisti, že jejich obrazové soubory budou rozpoznány nejen dnes, ale i v budoucnosti. V průběhu importu je možné převést fotografie do specifikace digitálního negativu (DNG) nebo je přejmenovat a rozdělit podle složek nebo data. DNG je celooborová iniciativa usilující o vytvoření univerzálního formátu souboru pro řešení problémů v pracovních postupech a při archivaci. Zaměřuje se na vyloučení překážek při zavádění nových fotoaparátů, a přitom poskytuje profesionálním fotografům jistotu, že jejich digitální práce budou bezpečně archivovány a zůstanou dostupné i při dalším vývoji technologií pro digitální zpracování obrazů.

Ceny a dostupnost
Adobe Photoshop Lightroom se začne dodávat uprostřed února 2007 a ve Spojených státech a Kanadě ho lze předem objednat přes online obchod Adobe Store na www.adobe.com/store za speciální zaváděcí cenu 199 US dolarů. Do 30. dubna 2007 se všem zákazníkům nabízí sleva 100 USD, později se bude Photoshop Lightroom prodávat za odhadovanou koncovou cenu 299 US dolarů. Doporučené systémové požadavky jsou Macintosh OS X 10.4.3, procesor PowerPC G4 na 1 GHz nebo Microsoft® Windows® XP SP2, procesor Intel® Pentium 4®, 768 MB paměti RAM a rozlišení obrazovky 1024×768. Adobe Photoshop Lightroom je aplikace ve formátu Universal Binary, která běží v nativním režimu na počítačích Macintosh na PowerPC i na nových počítačích Macintosh založených na Intelu.

Ohlášení programu Photoshop Lightroom 1.0 znamená oficiální ukončení průkopnického beta programu Lightroom. Uživatelé beta verze softwaru Lightroom budou mít k tomuto programu přístup do vypršení jeho platnosti 28. února 2007.