Hlavní navigace

Adobe uvádí veřejnou beta verzi Flex 3

[Tisková zpráva] Zahrnuje nové možnosti pro rychlejší vývoj internetových aplikací RIA; zahajuje open source iniciativu

Sdílet

San Jose, USA, 12. června 2007 – Společnost Adobe Systems ohlásila veřejnou beta verzi softwaru Adobe® Flex™ 3, bezplatného open source frameworku pro vytváření bohatých internetových aplikací (RIA) pro více platforem. Toto vydání s řadou nových funkcí přidává nové bohaté možnosti uživatelského rozhraní, zvyšuje produktivitu vývojářů, umožňuje nasazení nezávislé na prohlížeči a obsahuje nové nástroje pro testování a zvýšení výkonu v podnikovém prostředí. Veřejná beta verze softwaru Flex 3 také představuje první významný příspěvek do open source projektu Flex, začínající dostupností každodenních zkompilovaných verzí a veřejné databáze chyb.

Flex 3 poskytne vývojářům možnost rozšíření dosahu jejich aplikací RIA i mimo webový prohlížeč s použitím nového softwaru Adobe® Integrated Runtime (AIR), který měl dříve kódový název Apollo (viz samostatnou tiskovou zprávu). S použitím nového softwaru Flex Builder™ 3 a Adobe AIR™ mohou nyní vývojáři vytvářet zajímavější aplikace s vyšším výkonem, které mohou běžet jak ve webovém prohlížeči, tak i samostatně.

„Na webu je již v plném běhu revoluce způsobená aplikacemi RIA a Flex má vedoucí postavení se svým vývojářským frameworkem, který umožňuje nejlepší vyjádření a nejrychlejší vývoj,“ řekl Kevin Lynch, viceprezident a hlavní softwarový architekt u Adobe. „Schopnost přenést aplikace na plochu v kombinaci s bezplatným přístupem ke zdrojovému kódu Flex znamená, že nyní je ten nejlepší čas stát se vývojářem ve Flexu.“

Počínaje verzí Flex 3 si budou vývojáři moci bezplatně stáhnout zdrojový kód pro kompilátor, komponenty a aplikační framework Flex, rozšířit ho a poslat k němu svůj příspěvek. Skriptovací jazyk v softwaru Flex je nejpokročilejší implementace standardu JavaScript, ECMAScript 4, a běží v přehrávači Adobe Flash® Player s použitím open source virtuálního počítače Tamarin, který byl nedávno darován nadaci Mozilla Foundation. Veřejná beta verze softwaru Flex 3 startuje projekt poskytnutím úplného plánu pro Flex 3, zahrnujícího podrobné specifikace funkcí, každonoční zkompilované verze a veřejnou databázi chyb, kde mohou vývojáři zaznamenávat a sledovat problémy a požadavky na další funkce.

Flex 3 zahrnuje podstatná vylepšení v oblasti pracovních postupů mezi návrháři a vývojáři, včetně výkonné integrace se softwarovými návrhářskými nástroji Creative Suite® 3, která umožňuje přímý import zdrojů z CS3 do Flex. Mezi další vylepšení návrhu patří hlubší podpora pro vizuální nastavení vzhledu (skiny) a styly, plná podpora jazykové inteligence pro CSS a zobrazení návrhu Flex Builder 3 Design View, které umožní vývojářům upravovat návrh a rozvržení pro složité aplikace.

Pro vývojové prostředí nabízí Flex 3 početná vylepšení kódu, která zvyšují produktivitu. Například Flex Builder 3 nyní podporuje změny struktury kódu (refactoring), což umožní vývojářům rychle a jednotně provádět podstatné změny projektu. Flex 3 zahrnuje možnost profilování paměti a výkonu, což umožní vývojářům vyhodnotit vnitřní operace jejich aplikace běžící v prohlížeči nebo v runtime Adobe AIR. Navíc zobrazení přehledu tříd a možnosti prohledávání kódu umožní vývojářům snadno najít proměnné, metody a vlastnosti dokonce i v nejrozsáh­lejších vývojových projektech.

Vývojáři budou mít příležitost předvést své aplikace používající Flex a Adobe AIR v soutěži Adobe AIR Developer Derby, která byla dnes oficiálně zahájena. Společnost Adobe udělí ceny v pěti kategoriích – včetně kategorií pro aplikace založené na Flex a na HTML – a hlavní cenu pro celkově nejlepší aplikaci. Vítězové budou oznámeni na konferenci Adobe MAX 2007, která se bude konat od 30. září do 2. října v Chicagu a vítězné aplikace budou představeny na Adobe.com. Chcete-li se dozvědět více o soutěži Adobe AIR Developer Derby, navštivte prosím stránku www.adobe.com/go/a­irderby.

Ceny a dostupnost
Veřejné beta verze softwaru Flex Builder 3 a vývojářské sady Flex 3 SDK jsou ihned dostupné k bezplatnému stažení ze stránek Adobe Labs na labs.adobe.com/techno­logies/flex. Veřejná beta verze je dostupná v angličtině a nabízí se pro operační systémy Windows® i Macintosh. Společnost Adobe bude zveřejňovat denní zkompilované verze softwaru Flex SDK a veřejnou databázi chyb na labs.adobe.com/techno­logies/flex/o­pensource. Open source zdrojový kód Flex bude vydán ve spojitosti s finálním vydáním softwaru Flex 3, které se plánuje na druhou polovinu roku 2007. Finální ceny budou oznámeny, až budou tyto produkty komerčně dostupné. Další informace, včetně systémových požadavků, najdete na www.adobe.com/flex.