Hlavní navigace

Vězeň a prorok – Adolf Kajpr v cyklu Neznámí hrdinové – 27. 6.

[Tisková zpráva] Čtvrtinu svého sedmapadesátiletého života prožil jezuitský kněz a odvážný novinář Adolf Kajpr ve vězení. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 27. června na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Adolf Kajpr překážel nacistům i komunistům. Zatímco pobyt v koncentračních táborech Mauthausenu a Dachau přežil, z komunistického vězení se už ven nedostal. Zemřel v Leopoldově po deseti letech věznění v roce 1959. Pochován byl v areálu věznice. Teprve na podzim roku 1968 mohly být jeho ostatky exhumovány a uloženy v Praze na Vyšehradě.

Adolf Kajpr považoval nacionalismus za nejnebezpečnější herezi 20. století. Neuznával princip kolektivní viny a hned po válce kritizoval způsob odsunu Němců. Podobně kritický byl i k nastupující komunistické diktatuře. Kvůli tomu byl začátkem padesátých let odsouzen v inscenovaném procesu s katolickými duchovními.

„Proč jsem točil do cyklu Neznámí hrdinové právě o Adolfu Kajprovi? Je žalostně neznámý a byl to hrdina! Navíc k němu cítím jakousi profesní úctu. Jako k člověku, který se dlouhé roky věnoval novinařině a přijde mi neuvěřitelné, co toho Kajpr stačil napsat – a přitom v jaké kvalitě! – za těch pár let, které mu byly k práci dány,“ říká autor náměru a režisér Bob Flieder.

Kamera Vlastimil Hamerník, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Vězeň a prorok na ČT2: 28. 6. v 13:10 a na ČT24: 5. 7. v 11:31 hod.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).