Hlavní navigace

Aktuálně.cz rozjíždí Zvláštní vyšetřování

[Tisková zpráva] S podtitulem „Pravda o Aničce“ odstartoval nový investigativní projekt na českém webu

Sdílet

Online deník Aktuálně.cz přichází s první inovací roku 2011. Koncept, v němž chce redakce kombinovat moderní možnosti kvalitní žurnalistiky a vyspělých digitálních technologií, dostal jméno „Zvláštní vyšetřování“. 

Jeho autoři se hodlají zaměřovat na zásadní případy, témata a události, které běžné  denní zpravodaj­ství nepopisu­je dostatečně přesně nebo tak činí jen povrchně. Základním cílem bude hledat utajovaná fakta, svědectví, záznamy či klíčové originální dokumenty. Výsledky pátrání pak redakce uživatelům předloží v interaktivní for­mě.

„Zprávy jsou dnes snadno dostupné z tolika otevřených zdrojů, že se média předhánějí hlavně v tom, jak je lidem naservírovat co nejrychleji. Ve všem tom „závodění“ a „googlení“ jsme ovšem přestali věnovat čas tomu, abychom šli pod povrch. Skutečně pátrali po nových informacích zásadních případů, šli ke zdroji, snažili se porozumět. Proto vznikl náš tým pro Zvláštní vyšetřování,“ popisuje šéfredaktor Jakub Unger. 

A proč padla první volba na nevyjasněné zmi­zení dívky Anny Janatkové? „Je to modelový příklad. Loni na podzim jsme si v redakci uvědomili, že malé Aničky jsou už měsíc plné weby, televize či noviny, ale o případu ve skutečnosti všichni víme jen minimum. Navzdory tomu, jak moc kauzu lidé i média sledují. Tak jsme začali pátrat,“ uvedl Unger. 

Veřejná reakce na výsledek pilotního projektu dala volbě tématu za pravdu – během prvních tří dnů si exkluzivní zjištění o příběhu zmizelé dívky exkluzivní zjištění o příběhu zmizelé dívky přišly na Aktuálně.cz přečíst statisíce lidí

Speciál zpracoval tým redaktorů, webdesignérů a specialistů na obraz, databáze a infografiku pod obsahovým vedením reportérky Sabiny Slonkové

„Intenzivní práce, od sbírání prvotních informací přes jejich analýzu až po finální skladbu informací zabrala přes osm týdnů,“ popisuje šéfredaktor. „Ambicí bylo nalézt a navštívit skutečná místa děje, kontaktovat lidi kolem případu, zpětně rekonstruovat sled událostí. Poté zhodnotit dosud nepovšimnutá fakta, odfiltrovat domnělé informace od těch skutečných. A ve finále vše co nejvěrněji zdokumentovat. Z novinářského pohledu je to návrat ke kořenům. Ovšem s využitím nejmodernějších postupů a technologií.“ 

Programátorský a designérský tým Aktuálně.cz rovněž pro projekt Zvláštní vyšetřování vyvinul inovativní webové rozhraní. „S každým pokračováním projektu bude nových funkcionalit ve speciálu přibývat,“ slibuje Unger.  

Interaktivní a­plikace o Aničce je první v řadě. V této chvíli má již tým Aktuálně.cz rozpracována tři další témata pro Zvláštní vyšetřování. „Veřejnosti je odhalíme v nejbližších týdnech a měsících,“ uvedl šéfredaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).