Hlavní navigace

Aktuální reportáž Čétéčka: František Němec převzal v ČT Grand Prix

[Tisková zpráva] Grand Prix za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Archiv převzal v České televizi František Němec. Sledujte Čétéčko v neděli 21. 2. na ČT1 od 16:40 hodin.

Sdílet

František Němec získal Grand Prix za nejlepší mužský herecký výkon v dramatu Archiv režisérky Lucie Bělohradské na 23. ročníku prestižního televizního festivalu FIPA International Festival of Audiovisual Programs Biarritz (Francie, 26. – 31. 1.). „Byl jsem nesmírně potěšen nejen za sebe, ale za všechny, kteří se na filmu podíleli,“ netajil svoji radost F. Němec, když cenu převzal od ředitelky programu ČT Kateřiny Fričové a provozního ředitele ČT Vladimíra Karmazína.

Původní televizní film Archiv odhaluje stíny naší totalitní minulosti i jejich dozvuky v současnosti. Významné ocenění získal v silné konkurenci dalších osmi finalistů z USA, Číny, Brazílie, Portugalska, Izraele, Itálie, Velké Británie a Francie. „Česká televize je potěšena, že po více než deseti letech byl vybrán její televizní film Archiv režisérky Lucie Bělohradské na renomovaný festival v Biarritzu. Už jeho přijetí do soutěže je významným oceněním dramatické tvorby České televize. A cena za herecký výkon Františka Němce naši radost ještě umocnila,“ uvedla Kateřina Fričová.

Televizní film Archiv uvedla Česká televize 22. 11. 2009 (na ČT1 od 20:00) u příležitosti listopadového výročí pádu komunismu. Stárnoucí filozof Josef Brzek (František Němec), který se zabývá překladem Aristotela, chce zjistit, kdo způsobil jeho vyhazov z fakulty během normalizace. Se svým dospělým synem Petrem (Jan Šťastný) navštěvuje pardubický archiv StB, přestože mu to manželka Věra (Emília Vášáryová) rozmlouvá. Fakta, na která v záznamech naráží, vůbec nečekal. Zrada přišla od nejbližších, z rodiny… Příběh konfrontuje rozličné lidské postoje, související s komunistickým marasmem a hledáním jeho strůjců. Drama je studií několika charakterů, zatížených různou mírou viny. Dalšími klíčovými postavami jsou manželé Přibylovi (Jan Vlasák a Dana Syslová), jež se s tvrdohlavým Josefem marně snaží o rozhovor. Jiný typ mravního selhání zosobňuje jeho bývalý kolega Křižák (Oldřich Vlach), který přežívá v domově důchodců… Příběh našel dramaturg Bedřich Ludvík v knize povídek spisovatelky Ivy Tajovské Jepičí hvězdy. Scénář napsala autorka ve spolupráci se scenáristou Miroslavem Sovjákem. Kamera Josef Špelda.

František Němec a Oldřich Vlach získali Čestné uznání rovněž za herecké výkony v dramatu Archiv při udílení cen Trilobit Beroun 2009 za významné počiny v oblasti filmové a televizní tvorby (23. ledna 2010).

Čétéčko: repríza v pondělí 22. 2. na ČT2 od 11:15 hod. Více informací o obou pořadech: www.ceskatele­vize.cz/program