Hlavní navigace

Aktuální statistiky OECD - rozšíření vysokorychlostního internetu

[Tisková zpráva] Ministerstvo informatiky obdrželo tento týden aktuální statistiky o rozšíření vysokorychlostního internetu v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).

Sdílet

Je to poprvé, co OECD po dlouhých diskuzích a vysvětlování do statistik zahrnula i WiFi přípojky a uznala je za plnohodnotné technologické řešení přístupu k internetu," vysvětluje ministryně informatiky Dana Bérová. Pro Českou republiku, kde je WiFi technologie velmi rozšířená, to znamená, že si o několik příček polepšila (pevná venkovní WiFi připojení se používají také například ve Velké Británii, ale více než 50 % všech WiFi přípojek v Evropské unii je na území České republiky).

Počet vysokorychlostních přípojek v České republice za poslední dva roky výrazně roste, největší podíl představují přípojky ADSL, WiFi a přes kabelovou televizi, a rozvíjí se připojení, které nabízejí mobilní operátoři. Spolu s tím, jak se rozšiřuje vysokorychlostní internet, výrazně klesá zájem o vytáčený internet, takzvaný dial-up.

V celkovém pořadí podle penetrace vysokorychlostního internetu (počtu vysokorychlostních přípojek na 100 obyvatel) se Česká republika s penetrací 6,4 umístila těsně za Irskem (6,7), před Řeckem (1,4), Maďarskem (6,3), Polskem (2,4) i Slovenskou republikou (2,5). Nejlépe dopadly Island (26,7), Jižní Korea (25,4) a Nizozemí (25,3). V pořadí podle tempa růstu počtu vysokorychlostních přípojek se Česká republika umístila v první polovině s nárůstem dvojnásobně vyšším než jaký je průměr v celé OECD.

Je téměř jisté, že tento trend bude i nadále pokračovat. Ministryně informatiky Dana Bérová říká: „Zatímco ještě před třemi lety nás kolegové z jednoho nejmenovaného ministerstva v připomínkovém řízení upozorňovali na to, že o rozvoji informační společnosti nemůže být řeč, protože zákon zná pouze společnosti akciové nebo s ručením omezeným, dnes už je situace jiná a elektronická komunikace je součástí volebních programů všech politických stran. Změna politického klimatu je zřejmá i z toho, že letos poprvé stát 200 miliony korun ze svého rozpočtu podporuje rozšíření vysokorychlostního internetu.“

Změny v zákonech, liberalizace telekomunikačního trhu a podpora elektronické komunikace ze strany státu mají vliv na rozvoj celého odvětví a zájem zahraničních firem o investice v České republice. V loňském roce předstihla Česká republika v objemu trhu informačních a komunikačních technologií s 6,8 miliardami EUR Irsko. Dynamicky se rozvíjející trh společně s výhodnou geografickou polohou přivedly v uplynulých třech letech do České republiky několik velkých zahraničních firem, mimo jiné DHL, ACER Computer, SUN Microsystems nebo finskou společnost TietoEnator, které tu vytvořily několik tisíc nových pracovních míst.