Hlavní navigace

Aktuální statistiky OECD - rozšíření vysokorychlostního internetu

[Tisková zpráva] Ministerstvo informatiky obdrželo tento týden aktuální statistiky o rozšíření vysokorychlostního internetu v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).

Sdílet

Je to poprvé, co OECD po dlouhých diskuzích a vysvětlování do statistik zahrnula i WiFi přípojky a uznala je za plnohodnotné technologické řešení přístupu k internetu," vysvětluje ministryně informatiky Dana Bérová. Pro Českou republiku, kde je WiFi technologie velmi rozšířená, to znamená, že si o několik příček polepšila (pevná venkovní WiFi připojení se používají také například ve Velké Británii, ale více než 50 % všech WiFi přípojek v Evropské unii je na území České republiky).

Počet vysokorychlostních přípojek v České republice za poslední dva roky výrazně roste, největší podíl představují přípojky ADSL, WiFi a přes kabelovou televizi, a rozvíjí se připojení, které nabízejí mobilní operátoři. Spolu s tím, jak se rozšiřuje vysokorychlostní internet, výrazně klesá zájem o vytáčený internet, takzvaný dial-up.

V celkovém pořadí podle penetrace vysokorychlostního internetu (počtu vysokorychlostních přípojek na 100 obyvatel) se Česká republika s penetrací 6,4 umístila těsně za Irskem (6,7), před Řeckem (1,4), Maďarskem (6,3), Polskem (2,4) i Slovenskou republikou (2,5). Nejlépe dopadly Island (26,7), Jižní Korea (25,4) a Nizozemí (25,3). V pořadí podle tempa růstu počtu vysokorychlostních přípojek se Česká republika umístila v první polovině s nárůstem dvojnásobně vyšším než jaký je průměr v celé OECD.

Je téměř jisté, že tento trend bude i nadále pokračovat. Ministryně informatiky Dana Bérová říká: „Zatímco ještě před třemi lety nás kolegové z jednoho nejmenovaného ministerstva v připomínkovém řízení upozorňovali na to, že o rozvoji informační společnosti nemůže být řeč, protože zákon zná pouze společnosti akciové nebo s ručením omezeným, dnes už je situace jiná a elektronická komunikace je součástí volebních programů všech politických stran. Změna politického klimatu je zřejmá i z toho, že letos poprvé stát 200 miliony korun ze svého rozpočtu podporuje rozšíření vysokorychlostního internetu.“

Změny v zákonech, liberalizace telekomunikačního trhu a podpora elektronické komunikace ze strany státu mají vliv na rozvoj celého odvětví a zájem zahraničních firem o investice v České republice. V loňském roce předstihla Česká republika v objemu trhu informačních a komunikačních technologií s 6,8 miliardami EUR Irsko. Dynamicky se rozvíjející trh společně s výhodnou geografickou polohou přivedly v uplynulých třech letech do České republiky několik velkých zahraničních firem, mimo jiné DHL, ACER Computer, SUN Microsystems nebo finskou společnost TietoEnator, které tu vytvořily několik tisíc nových pracovních míst.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).