Hlavní navigace

Aktuální trendy v prodejích počítačů a elektroniky

[Tisková zpráva] Internetový obchod s počítači a elektronikou CZC.cz připravil stručný přehled vývoje v prodeji počítačů a elektroniky. Čísla vychází z interních měření e-shopu a statistik prodejů jednotlivého zboží v roce 2010 a v prvních dvou měsících roku 2011.

Sdílet

Trendy: mobilita, miniaturizace a chytrá zařízení

Významný trend jsme zaznamenali v zájmu o mobilní a kompaktní zařízení. Nejvíce patrný je nárůst obliby all-in-one počítačů (počítačů zabudovaných do monitoru), jejichž prodeje v roce 2010 vzrostly meziročně o více než 300 %. O tom, že zájem o stále výkonnější a cenově dostupnější all-in-one PC roste, svědčí fakt, že se jich za první dva měsíce roku 2011 prodalo více než za celý rok 2009.

Neméně výrazný  je také zájem o netbooky a nejmenší typy notebooků, které již několik let ukrajují stále větší díl z prodejů běžných přenosných počítačů. Pozvolna začíná být patrný také zájem o tablety, které ale na hlavní vlnu pozornosti teprve čekají. S náklonností zákazníků k mobilním a kompaktním zařízení souvisí také patrné zvýšení prodejů externích pevných disků. To se po několika letech lineárního růstu v roce 2010 skokově zvýšilo o 25 %.

Podobně rychle roste také zájem o chytrou domácí elektroniku – NAS servery a multimediální centra, kde nárůst prodejů počítáme také v desítkách procent. Vedle domácí elektroniky rychle roste také segment smartphonů, které do jisté míry začínají nahrazovat samostatná specializovaná zařízení – od jednodušších fotoaparátů po MP3 přehrávače.

 „Propad zájmu o MP3 a MP4 přehrávače se v roce 2010 projevil v poklesu prodejů o řádově desítky procent oproti roku 2009. Přičítáme to stále dostupnějším telefonům s možností přehrávání hudby, díky kterým odpadá nutnost mít na hudbu speciální zařízení. MP3 přehrávače se stávají doménou hudebních fajnšmekrů a těch, kteří vyžadují dlouhou výdrž přístroje na jedno nabití“, uvedl Marek Šalanda, marketingový ředitel společnosti.

Podobný pokles postihl také segment amatérských digitálních kamer.

Zde je podobná situace jako u MP3 přehrávačů. Na trhu jsou dostupná zařízení, která amatérské kamery běžnému uživateli plně nahradí. Většině tak postačí koupě lepšího kompaktu a samostatnou kameru nepotřebují,“ dodal Marek Šalanda.  

Herní  konzole táhnou stále víc

Větší zájem než  kdykoliv předtím projevují zákazníci také o herní konzole. Oproti spíše stagnujícímu trhu komponent pro herní počítače prodeje konzolí stabilně rostou. Vedle samotných konzolí je zajímavým a rostoucím segmentem také trh s elektronickými hračkami, mezi které patří například dálkově ovládané helikoptéry nebo hračky s umělou inteligencí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).