Hlavní navigace

Albertov 16:00. Příběhy sametové revoluce. DVD České televize a kniha Nakladatelství Lidové noviny a Respekt edice ve spolupráci s ČT

[Tisková zpráva] Exkluzivní rozhovory, nová zjištění, nové souvislosti, noví svědci – dosud nezveřejněné informace pro veřejnost i odborníky.

Sdílet

Necelý měsíc po odvysílání hlavního pořadu ČT k 20. výročí sametové revoluce Albertov 16:00. Přímý přenos z minulosti vycházejí dvě aktuální díla, která dokumentární formou zaznamenávají a často i osvětlují významnou etapu našich moderních dějin – záznam pořadu na DVD a kniha, která téma rozvádí v dalších poznatcích a autentických osobních prožitcích.

V Edici ČT vychází DVD se záznamem celého rozsáhlého projektu, který ČT1 vysílala v úterý 17. listopadu 2009 od 15:30 do 18:50 a od 19:30 do 23:20 hodin.

„Jsem rád, že se podařilo tento záznam na DVD vydat. Nejen proto, že nás všechny stál mnoho úsilí a že by vzhledem ke svému neobvyklému formátu ležel v archivu a neměl šanci na reprízu. Ale hlavně proto, že z něj díky vydání na DVD mohou publicisté a historici, zabývající se událostmi v roce 1989, čerpat informace. A už se těším, až v nějaké odborné knize bude v poznámkovém aparátu jako zdroj uvedeno „Albertov 16:00 – pořad ČT,“ říká šéfproducent Centra vzdělávacích pořadů ČT Daniel Růžička.

Pořad byl uveden souhrnem klíčových předlistopadových událostí roku 1989, nazvaném Historický předkrm. Poté vysílala televize veřejné služby v rámci přenosu studentského průvodu z Albertova přes Vyšehrad na Národní třídu, rekonstruovaný společností Opona o.p.s., několikahodinový magazín. Mimo jiné v něm uvedla dokumentární filmy Sedm studentů po dvaceti letech (scénář Rebeka Křižanová a režie Štěpán Kačírek), Mrtvý student, který se nikdy nenarodil (scénář Jaroslav Veis a Jana Strunecká, režie Igor Chaun) a Za co jsme cinkali klíči (scénář Jiří Suk, režie Petr Jančárek). Diskuse, které moderoval Michal Prokop s klíčovými protagonisty listopadu 1989 – mj. s Václavem Havlem, Jiřím Dientsbierem, Václavem Malým, Alexandrem Vondrou, Jiřím Křižanem, Jánem Čarnogurským, Valtrem Komárkem, Vladimírem Dlouhým a Petrem Pithartem. Exkluzivní rozhovory s posledním generálním tajemníkem ÚV KSČ Karlem Urbánkem a s tehdejším předsedou Československé strany lidové Josefem Bartoníčkem. Překvapivou zpověď Drahomíry Dražské. Nově natočené interview s Michalem Danišovičem, náčelníkem městské správy VB, který zásahu na Národní třídě velel.

Rozsáhlý projekt připravilo Centrum vzdělávacích pořadů ČT, vedoucí projektu Alena Müllerová, dramaturgyně Olga Janků, vedoucí scenáristického týmu Jan Lacina a šéfproducent Daniel Růžička.

Stejnojmenná kniha Aleny Müllerové, Vladimíra Hanzela a kolektivu autorů vznikala souběžně s pořadem. Čerpá z bohatých rešerší a důkladného archivního průzkumu a předkládá i leccos, co se do pořadu nevešlo. Dozvíte se, co listopadovým událostem předcházelo a jak se měnil život v bývalém Československu v letech 1988 a 1989. V těchto dnech knihu vydává Nakladatelství Lidové noviny, Česká televize a Respekt edice.

Více než padesát rozhovorů s účastníky tehdejšího dění z „různých břehů“ rozevře pestrý vějíř osobních svědectví a zážitků, z nichž každý nabízí svou vlastní revoluci. Nechybí ani unikátní dobové dokumenty a řada dosud nepublikovaných fotografií. Kniha přibližuje čtivou a srozumitelnou formou atmosféru doby i samotný příběh listopadu 1989 tak, aby zaujaly jak ty, kteří to zažili, tak čtenáře, pro něž představuje dvacet let celý jejich věk.

Rozhovory: Marek Benda, John Bok, Ján Budaj, Jan Burian, Jiří Černý, Jiří Dědeček, Antonín Dekoj, Anna Freimanová, Fedor Gál, Vladimír Hanzel, Václav Havel, Rudolf Hegenbart, Michal Horáček, Igor Chaun, Eva Kantůrková, Martin Klíma, Oskar Krejčí, Věra Krincvajová, Andrej Krob, Jiří Křižan, Rebeka Křižanová-Bartůňková, Petr Kučera, Ivan Lamper, Alojz Lorenc, Václav Malý, Hana Marvanová, Ivo Mathé, Vladimír Mlynář, Josef Morávek, Otakar Motejl, Petr Oslzlý, Monika Pajerová-Mac Donagh, Miroslav Pavel, Jana Petrová-Marcová, Jarmila Poláková, Klára Pospíšilová-Jírovcová, Jan Rejžek, Jan Ruml, Břetislav Rychlík, Ladislav Snopko, Jaroslav Šabata, Jiřina Šiklová, Jiří Šitler, Tomáš Škrdlant, Jana Šmídová, Miroslav Štěpán, Bára Štěpánová, Jan Štern ml., Petr Uhl, Jan Urban, Alexandr Vondra, Hana Zagorová, Rudolf Zeman, Ludvík Zifčák

DVD je možné si objednat na telefonním čísle 387222555 a na e-shopu ČT: www.ceskatele­vize.cz/eshop

Knihu je možné si objednat na e-shopu NLN: www.nln.cz nebo ji koupit ve Vinohradském knihkupectví, Jana Masaryka 58, Praha 2 a v knihkupectvích v celé ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).