Hlavní navigace

Alcatel kupuje Spatial Wireless s cílem poskytovat mobilní síťová řešení další generace, otevírající

[Tisková zpráva]

Sdílet

Alcatel kupuje Spatial Wireless s cílem poskytovat mobilní síťová řešení další generace, otevírající cestu k IMS*

Praha, 11. října, 2004 – Společnost Alcatel oznámila, že podepsala smlouvu o nákupu Spatial Wireless, soukromé společnosti se sídlem ve Spojených státech, která je předním výrobcem softwarových distribuovaných spojovacích sytémů pro mobilní sítě (MSC). Tato akvizice je vyústěním úspěšné spolupráce, kterou společnosti Alcatel a Spatial Wireless zahájily v loňském roce a oznámily v březnu 2004.

Spatial Wireless má v současnosti 225 zaměstnanců a pobočky v USA a Indii. Vedení společnosti sídlí ve městě Richardson, Texas (USA). Podle smlouvy Alcatel zaplatí za celé jmění Spatial Wireless přibližně 250 mil. USD (cca 205 mil. Euro) formou ADS (American Depositary Shares). Akcie a opce Spatial Wireless budou vyměněny za ADS společnosti Alcatel dle kurzu, který bude určen při vypořádání obchodu se zohledněním směnného poměru a omezení dle smlouvy o koupi.

Transakce umožní společnosti Alcatel výrazně posunout technologie spojovacích systémů v mobilních komunikací pomocí tak zvaných sítí další generace (Next-Generation Networks, NGN), které již jsou vývojově připraveny na technologii IP Multimedia Subsystems (IMS). Toto pokrokové řešení vhodně doplňuje portfolio produktů společnosti Alcatel, které též podporují IMS, v pevných i mobilních sítích. Vlajková loď Spatial Wireless, produkt Spatial Atrium, je ověřené řešení pro spojovací systémy mobilních sítí pracující na softwareové bázi (tzv. Softswitch), které ovládá distribuované brány zajišťující konverzi protokolů a řídí hlasová a datová propojení. Řešení pracuje bez problémů v sítích GSM/EDGE, 3G/UMTS a CDMA, a umožňuje rychlý přechod na sítě 3GPP Release 5 a Release 6; k tomu je nutný pouze upgrade softwaru, což chrání dlouhodobé investice s ohledem na budoucí implementace IMS.

Za posledních osmnáct měsíců si distriubovaná řešení Spatial Wireless jasně vydobyla vedoucí postavení na trhu. Systémy se již na trhu komerčně provozují a testují u velkých provozovatelů sítí GSM a CDMA, zejména v Severní Americe, Číně a Indii – do této doby bylo uvedeno do provozu již přes milion portů. Tato v současnosti nabízená distribuovaná architektura umožňuje operátorům docílit výrazných úspor nákladů při udržení vysoké míry dimenzovatelnosti sítě a kapacity. Nabízí též širokou funkčnost, kterou lze snadno přizpůsobit potřebám a rozšířit dle požadavků konkrétního provozovatele.

Produkt Spatial Atrium je koncipován jako otevřený a vysoce přenositelný softwarový systém, který v maximální míře těží z vývoje IT v oblasti hardwaru a operačních systémů. Toto je v naprostém souladu s platformovou strategií společnosti Alcatel, která se zaměřuje na nákladovou efektivitu a maximalizaci výhod, které nabízejí operační systémy Unix a Linux v kvalitativní operátorské třídě, a výhod plynoucích z využití parametrů architektury Advanced Telecom Computing Architecture (ATCA).

“Akvizicí Spatial Wireless společnost Alcatel pokročila od tradičních spojovacích technologí pracujících v mobilních sítích a získala atraktivní produkt pro trhy US a CDMA, včetně našich zákazníků provozujících sítě GSM/UMTS. Naše řešení nabízí přirozenou evoluční cestu k implementaci IMS a tím dává prostor broadbandové stategii Alcatelu zaměřené na uživatele" prohlásil Mike Quigley, výkonný viceprezident a prezident společnosti Alcatel North America.

“Tým Spatial Wireless považuje za čest stát se členem rodiny Alcatelu“, dodal Pardeep Kohli, zakládající člen, prezident a generální ředitel Spatial Wireless. "Velmi vřelé přijetí řešení Spatial Wireless od předních provozovatelů sítí z celého světa, společně se strategickou vizí a sílou Alcatelu, nám nyní umožní psát historii!“

Vypořádání této akvizice je plánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2004 v závislosti na podpisu finálních smluv a vydání požadovaných souhlasů akcionářů a regulatorních orgánů.

* IMS : IP Multimedia Subsystems

O produktu Spatial Atrium

Úspory nákladů Spatial Atrium dosahuje prostřednictvím nové síťové architektury mobilní sítě. Tento přístup umožňuje mobilnímu operátorovi investovat pouze do několika velkokapacitních serverů (Mobile Call Servers), které se rozmístí do centralizovaných středisek kontroly situovaných v zónách největšího provozu. V ostatních zónách jsou blízko přístupové sítě instalována levnější zařízení, tzv Media Gateway, která propojují místní provoz. Implementace distribuovaného propojování je nutným krokem pro budoucí zavádění IP Multimedia Subsystems (IMS), technologie, která konečným uživatelům přinese multimediální služby založené na protokolu IP.

Využití vlastní distribuované architektury NGN řešení Spatial Atrium, vlajkové lodi mezi produkty Spatial Wireless, umožňuje mobilním operátorům přesunout (distribuovat) funkci spojování hovorů blíže k účastníkům hovoru, což vede k výraznému snížení přenosových nákladů na hovor a tím i celkových provozních nákladů. Umožňuje též až desetinásobné snížení prostoru nutného pro instalaci a menší počet kontrolních uzlů v porovnání se současnými technologiemi spojovacích systémů mobilních sítí – a to vše při vysoké dimezovatelnosti a kapacitě sítě, od několika tisíc do milionů BHCA (Busy Hour Call Attempts). Spatial Atrium navíc nabízí širokou funkčnost, kterou lze snadno přizpůsobit potřebám a rozšířit dle požadavků konkrétního provozovatele.

O společnosti Spatial Wireless

Společnost Spatial Wireless byla založena v únoru 2001. Spatial Wireless poskytuje pro moderní sítě distribuovaná řešení mobilních propojovacích technologií další generace. Svými patentovanými, pokrokovými řešeními společnost umožňuje poskytovatelům mobilních služeb rychle zvyšovat jejich ziskovost. Vlajková loď mezi produkty Spatial Wireless, Spatial Atrium, je vysokokapacitní, distribuovaná propojovací platforma pro Distributed Mobile Switching Center (MSC), Distributed Gateway MSC a síťové služby. Všechna řešení od Spatial Wireless umožňují plynule přecházet od přístupových a tranzitních sítí druhé generace (2G) k sítím dvou a půlté generace (2.5G) a následně třetí generace (3G) a sítím založeným výhradně na protokolu IP, a to převážně pouze prostřednictvím softwarových upgrade.

O společnosti Alcatel

Společnost Alcatel poskytuje telekomunikačním operátorům, poskytovatelům internetových služeb a podnikům komunikační řešení umožňující dodávat zákazníkům či zaměstnancům hlasový, datový a multimediální obsah. Alcatel si udržuje vedoucí pozici v oblasti pevných a mobilních širokopásmových sítí, aplikací a služeb, a pomáhá tak svým partnerům a zákazníkům budovat uživatelsky orientovaný svět širokopásmových služeb. Společnost dosáhla v roce 2003 objemu prodeje 12,5 miliardy EUR a působí ve více než 130 zemích světa.

Kontakt: David J. Wodinský, Alcatel Czech, press@alcatel.cz, 281 080 111

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).