Hlavní navigace

Alcatel-Lucent dodá berlínské S-Bahn IP/MPLS síť pro podporu odbavování vlaků ve stanicích

[Tisková zpráva] Paříž a Hanover, 21. března 2007 — Společnost Alcatel-Lucent oznámila, že vybaví městský železniční systém S-Bahn na území Berlína a Braniborska nejmodernější komunikační sítí podporující odbavování vlaků pomocí uzavřených televizních okruhů, tzv CCTV. Síť je postavena plně na bázi IP platformy a je to poprvé, kdy byl takovýto systém použit pro městský vlakový nebo tramvajový systém. Instalací systému byl sledován cíl zrychlit odbavení vlaků ve stanicích a zvýšit bezpečí cestujících.

Sdílet

Nově zaváděné a světově unikátní řešení je postaveno na kombinaci pevné a mobilní komunikační infrastruktury a používá zcela nový operační a informační systém. Obsluha vlaku vidí prostřednictvím kamer – a v televizní kvalitě – vše, co se děje na nástupišti a v prostoru okolo dveří vlaku.

Hlas, data a video pro bezpečnost a komfort cestujících
Systém pracuje tak, že obraz ze čtyř stálých kamer na nástupišti putuje jednak na monitor řidiče přijíždějícího vlaku, jednak k dispečerům do řídícího střediska S-Bahn. Řešení vyvinuté společností Alcatel-Lucent nejen zrychluje odbavení ve stanicích, ale také podstatně zvyšuje bezpečnost. Prostřednictvím nové IP sítě se přenášejí také hlasová oznámení tlampačů, informace do infokiosků na nástupištích a na displeje ve vlacích.

Provozovatel S-Bahn, akciová společnost Deutsche Bahn, si od nejmodernějšího odbavovacího a zabezpečovacího systému slibuje větší spokojenost stávajících cestujících a příliv nových. V regionu Berlin-Brandenburg cestuje denně S-Bahnem 1,4 milionu obyvatel.

200 gigabitů pro S-Bahn
„Máme vysoké nároky na bezpečnost a chceme naše zákazníky informovat o traťovém provozu a důležitých událostech co nejrychleji a nejsrozumitelněji prostřednictvím informačních displejů a tlampačů na nástupištích. Nyní má Deutsche Bahn díky IP/MPLS síti k dispozici multimediální platformu, která může přenášet data rychlostí až 200 Gbps a kterou je možné celostátně rozšířit,“ uvádí technický ředitel projektu S-Bahn Erik Brych.

Plná instalace komunikační sítě na nástupištích po úspěšném osmiměsíčním testovacím provozu právě začíná. Alcatel-Lucent jako systémový integrátor projektu uvede do provozu kompletní informační a operační systém postavený na IP platformě stejně jako celý kamerový dohledový systém.

Dodavatelé a technická specifikace
Škálovatelný a pružný řídící systém pro přenos videa v televizní kvalitě po IP síti dodává pro projekt britská společnost Indigovision. Alcatel-Lucent také spolupracuje s BUG Verkehrsbau Berlin na výstavbě optické sítě a s PSI Transcom Berlin při instalaci vlakového odbavovacího systému.

Součástí MPLS WAN sítě jsou: servisní routery Alcatel-Lucent 7750 pro páteřní síť, ethernetové switche Alcatel-Lucent 7450 pro rozhraní a Alcatel-Lucent Omniswitch 6224 pro připojení stanic bez obsluhy. Alcatel-Lucent 7750 SR zajišťuje servisní a obsahový unicast/multicast routing a bezpečnostní funkce. Informace pasažérům ve stanicích obsluhovaných dispečerem předává Alcatel-Lucent 7450 ESS. Celá MPLS WAN síť je řízena prostřednictvím Alcatel-Lucent 5620 Service Avare Manager, který umožňuje automatizaci rutinních operací a podporuje zavádění a administraci nových služeb.