Hlavní navigace

Společnost Alcatel-Lucent ohlásila hospodářské výsledky prvního čtvrtletí roku 2009

[Tisková zpráva] Výsledky za první čtvrtletí roku 2009 - tržby za první čtvrtletí roku 2009 dosáhly 3,598 miliardy EUR, což znamená meziroční pokles o 6,9 procenta, hrubý zisk činil 1,133 miliardy EUR a 31,5 procenta z celkových tržeb. Provozní ztráta dosáhla 254 milionů EUR, resp. 7,1 procent z celkových tržeb. Provozní cash flow činilo mínus 43 milionů EUR a celkový čistý dluh společnosti k 31. březnu 2009 byl 841 milionů EUR.

Sdílet

Paříž, 5. května 2009 – Generální ředitel společnosti Alcatel-Lucent Ben Verwaayen uvedl, že v prvním čtvrtletí se firma soustředila na restrukturalizaci a přeměnu na „nový Alcatel-Lucent“. „Zákazníci oceňují naše nové směřování a strategii. Jejich důvěra v naše schopnosti je silná, což dokumentují úspěchy firmy v oblasti 3G a LTE technologií, stejně jako růst počtu objednávek v Severní Americe a v Asii a Tichomoří. Jak jsme již dříve uvedli, rok 2009 bude rokem transformace naší firmy a intenzivní racionalizace portfolia, sdílení zdrojů, kvalitního řízení provozního kapitálu a snižování provozních nákladů na administrativu a režii,“ uvedl Ben Verwaayen. „I když jsme provozní ztrátu v prvním čtvrtletí díky sezónním vlivům a náročné situaci na trhu očekávali, nejsme spokojeni. Náš celoroční cíl, kterým je vyrovnané hospodaření, zůstává nezměněn a firemní strategie a konkrétní kroky tomu odpovídají.“

Celkové tržby v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 6,9 procenta a proti minulému čtvrtletí o 27,4 procenta na 3,598 miliard EUR. Při započítání stálého kurzu eura k dolaru tržby klesly meziročně o 11,2 procenta a oproti minulému čtvrtletí o 28,3 procenta. Na jednu stranu zaznamenala firma dvouciferný meziroční pokles při stálém kurzu eura k dolaru v oblasti dodávek telekomunikačním operátorům a firmám. K tomu přispělo omezování investic do pevných a mobilních sítí, switchů a podnikových telefonních systémů – s výjimkou rostoucích oblastí IP sítí, W-CDMA technologií a podmořských optických kabelů.

Na druhou stranu pětiprocentním tempem rostly při stálém kurzu eura k dolaru tržby v oblasti poskytování aplikačního softwaru a více než patnáctiprocentní růst zaznamenalo poskytování služeb. Geograficky vzato, pokles nastal především v Severní Americe, kde tržby klesly při stálém kurzu eura k dolaru meziročně o 28 procent. V Asii a Pacifiku klesly meziročně tržby o 8 procent, v Evropě o 1,5 procenta. Ve zbytku světa vzrostly tržby meziročně o jedno procento.

Provozní ztráta dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 254 milionů EUR, tedy 7,1 procenta z tržeb. Hrubá marže dosáhla 31,5 procenta z tržeb, přičemž ve stejném období loňského roku byla 36,2 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 činila 33,3 procenta. Provozní náklady (SG&A) klesly meziročně o 3,7 procenta, čtvrtletně o 4,7 procenta, náklady na výzkum a vývoj byly v porovnání se stejným obdobím minulého roku stejné a čtvrtletně stouply o 3,3 procenta.

Více informací o finančních výsledcích společnosti Alcatel-Lucent na http://www.alcatel-lucent.com.

O společnosti Alcatel-Lucent
Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2008 tržeb ve výši 16,98 miliardy EUR, operuje z Francie a jeho vedení sídlí v Paříži. Více na www.alcatel-lucent.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).