Hlavní navigace

Alcatel-Lucent jako první představil 100 gigabitový ethernet

[Tisková zpráva] Vylepšené čipové technologie umožňují přenos velkého množství dat, vysokou rychlost, podporu služeb a efektivní spotřebu energie

Sdílet

Praha, 29. března 2010 – Současní poskytovatelé IP služeb po celém světě požadují navýšení kapacity přenosu dat. Hlavním důvodem je dramatický nárůst požadavků na přenos videa a rozvinutých IP služeb. Alcatel-Lucent (Euronext: Paris a NYSE: ALU) se rozhodl vyřešit tento požadavek a představil jako první společnost na světě 100 Gigabitové Ethernet rozhraní. Funkcionalita tohoto rozhraní je založena na vlastní unikátní čipové sadě, která umožňuje realizovat navýšení přenosové kapacity na uvedenou hodnotu. Rozhraní se 100 gigabytovým ethernet portem nabízí bezkonkurenční rychlost a kvalitu a zároveň zaručuje významnou úsporu spotřeby energie, aniž by došlo k omezení poskytovaných služeb koncovým užívatelům.

Kritické zatížení dnešních IP páteřních sítí se vyskytuje převážně na jejích okrajích (Edge). Jedná se o místa, kde je soustředěna vlastní inteligence IP přenosového prostředí, kde je třeba zajistit požadované služby koncovým uživatelům tak, aby mohli například nerušeně sledovat HD video nebo realizovat přenos hlasových informací. Zároveň s tím i naplňovat požadavek provozovatelů služeb na neustálé snižování provozních nákladů spojených s přeneseným bitem IP provozu a zároveň neustále vylepšovat poskytované IP služby. Přelomové zařízení Alcatel-Lucent je ve svém oboru první, které je schopno splnit tyto požadavky.

„Společnost TELUS neustále vylepšuje poskytované služby rezidentním, firemním a mobilním zákazníkům na kanadském telekomunikačním trhu. Zavádění nových služeb a jejich provoz vyžaduje kombinaci rychlosti, rozsahu a snadné dostupnosti,“ říká Eros Spadotto, výkonný viceprezident, telekomunikační společnosti TELUS v Kanadě. „Výběr pokročilých platforem, které nám umožní rozvíjet naši síť tak, aby podporovala 100 gigabitový ethernet, nám dává jistotu, že můžeme dále nabízet nejnáročnější služby a naplňovat potřeby našich zákazníků jak dnes, tak i v budoucnu.“

Představené 100 gigabitové ethernet rozhraní je určeno pro směrovače rodiny 7750 Service Router (SR) a 7450 Ethernet Service Switch (ESS) společnosti Alcatel-Lucent. V rámci tohoto portfolia servisních směrovačů společnost Alcatel-Lucent nabídne 100 gigabitový výkon a zároveň bude neustále podporovat plnou škálu širokopásmových služeb – zahrnující rychlost, služby a možnost dalšího rozšíření bez jakýchkoliv kompromisů. Toto jsou základní požadavky operátorů, kteří chtějí poskytovat nadstandardní služby jako jsou VPN (virtuální privátní sítě), IPTV (televize přes internetový protokol) nebo internetové video služby.

„Telekomunikační provoz neustále narůstá a poskytovatelé služeb potřebují zajistit efektivní ekonomickou realizovatelnost. Není třeba jen vyšší rychlosti a kapacity, ale také je nutné poskytnout flexibilní služby s přidanou hodnotou,” říká Michael Howard, hlavní analytik u Infonetics Research, analytické společnosti v oboru telekomunikací. „Je povzbuzující vidět podporu 100 gigabitového ethernet rozhraní kombinovaného s vlastními IP službami určeného pro přístupové páteřní směrovače (Provider Edge), páteřní směrovače (Provider Routers) a ethernet metro sítě (Metro Ethernet). Jelikož produkty společnosti Alcatel-Lucent využívají vlastní čipové sady FP2, které jsou využívány k přenosu IP dat již od poloviny roku 2008, pomáhají snižovat riziko provozovatelů služeb při přechodu na 100 gigabitové ethernet rozhraní v rámci jejich sítí.”

Srdcem 100 gigabitové ethernetu je oceňována čipová sada FP2 společnosti Alcatel-Lucent, která se dodává na trh již od července roku 2008. Ta umožňuje servisním směrovačům rodiny 7750 SR a 7450 ESS zajištění 100 gigabitového ethernet rozhraní na svých linkových kartách a zároveň zdvojnásobit jejich výkon v porovnání s běžně dostupnými ethernet linkovými kartami jiných výrobců. Operátoři, kteří v minulosti nasadili Alcatel-Lucent servisní routery (na trhu od roku 2004), mohou jednoduše přidat nové ethernet linkové karty a okamžitě znásobit kapacitu uvedených směrovačů až na hodnotu 100 gigabitů na jeden slot bez jakéhokoli přerušení provozu.

Jedním z hlavních cílů poskytovatelů IP služeb je minimalizovat provozní náklady a snížit ekologickou zátěž. Inovace společnosti Alcatel-Lucent v oblasti čipové sady FP2 a nárůst tepelné efektivity výrazně snižují spotřebu energie, která dosahuje u tohoto 100 gigabitového ethernet rozhraní úrovně blížící se čtyřem wattům na jeden gigabit. To je výrazné snížení spotřeby energie v poměru k velmi rozšířeným 10 gigabitovým a 40 gigabitovým ethernetovým alternativám.

Současně s tímto oznámením společnost Alcatel-Lucent představuje nové 12-portové 10 gigabitové ethernet linkové karty pro servisní směrovače 7750 SR a 7450 ESS. Ty jsou určeny poskytovatelům služeb, kteří potřebují větší než 10 gigabitový ethernet, ale přitom nejsou ještě plně připraveni se rovnou posunout k 100 gigabitové hranici. Tyto 10 gigabitové ethernet linkové karty jsou postaveny též na čipové sadě FP2 a umožňují realizovat až 360×10 gigabitových ethernet portů v rámci standardního telekomunikačního stojanu a zároveň zajistit podporu IP/MPLS služeb.

Nové linkové karty byly poskytnuty stávajícím zákazníkům pro účely testování v průběhu posledního čtvrtletí roku 2009, do distribuční sítě se dostanou v polovině roku 2010.

Společnost Alcatel-Lucent od roku 2004 dodala již více než 35 000 IP/MPLS směrovačů ze svého portfolia. Ty byly instalovány u více než 270 zákazníků ve více než 100 zemích světa. V prvním čtvrtletí roku 2009 byl Alcatel-Lucent podle společnosti Infonetics jedničkou v prodeji koncových IP routerů v Evropě, na Středním východě a v Africe; jako jedna z mála společností posílila svoji celosvětovou pozici dvojky v tomto oboru, když dosáhla 20 % trhu. Další informace získáte na www.alcatel-lucent.com/ipnews.

O společnosti Alcatel-Lucent
Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2009 tržeb ve výši 15,157 miliardy EUR, operuje z Francie a její vedení sídlí v Paříži. Více na www.alcatel-lucent.com.

Alcatel-Lucent a LTE projekty
Jako leader trhu v oblasti LTE technologie je společnost Alcatel-Lucent zapojena do většiny LTE projektů po celém světě. Mezi nejvýznamnější zákazníky, kterým Alcatel-Lucent poskytuje své LTE technologie a služby, patří: AT&T, Telefónica O2, Verizon Wireless, China Mobile, Telecom, MTS, Orange, SFR, SingTel, Kyivstar nebo Pannon.