Hlavní navigace

Nový koprodukční film ČT Alois Nebel na MFF Benátky 2011

[Tisková zpráva] Koprodukční film České televize Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka triumfuje na prestižním filmovém festivalu v Benátkách ještě před premiérou v našich kinech. Snímek jako první v české kinematografii využívá rotoskopii.

Sdílet

Nový film Alois Nebel si do svého hlavního programu vybral 68. MFF v italských Benátkách (31. srpna – 10. září). Filmová adaptace komiksového příběhu, kterou natočil režisér Tomáš Luňák, tak boduje na mezinárodní scéně, a to ještě před premiérou v českých kinech 29. září 2011.

„Jsme velmi poctěni, že se světová premiéra odehraje na festivalu s takovou tradicí, jakou Benátky mají. Po našich předchozích filmech Venkovský učitel a Návrat idiota (natočených v koprodukci České televize), jež byly na festivalu v Benátkách uvedeny ve vedlejších sekcích, je Alois Nebel prvním filmem naší producentské společnosti Negativ vybraným přímo do hlavního programu benátského festivalu,“ raduje se Pavel Strnad, producent filmu, který vznikl v mezinárodní koprodukci společností Negativ, Česká televize, UPP, Soundsquare, slovenské společnosti Tobogang a německé Pallas Film.

Mezinárodní filmový – tzv. „áčkový“ – festival v Benátkách zahájí snímek The Ides of March v režii George Clooneyho. Ve svém hlavním programu festival uvede například nový film Stevena Soderbergha, thriller Contagion, světovou premiéru hraného dokumentu Wilde Salome, slavného herce a v tomto případě i režiséra Al Pacina, jehož ocení i zvláštní cenou festivalu.

Alois Nebel spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a zpěváka, textaře a výtvarníka Jaromíra 99 byl uveden jako první komiksový román v moderní české historii. V roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok a po jejím úspěchu další díly – Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Komiks vyšel také v Německu a Polsku. K realizaci filmu použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii unikátní technologii rotoskopii, která kombinuje hraný a kreslený film. Nejprve tak tvůrci film natočili jako klasický hraný film s herci, poté byly scény natočené v reálu po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány.

Více o filmu na webu: www.aloisnebel.cz

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách. Jako výpravčí tu slouží Alois Nebel (Miroslav Krobot). Tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po druhé světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou. Výhybkář Wachek (Leoš Noha) se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden). Překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince. Přijde i o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy. Na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Alois Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor. Chce se znovu setkat s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovést do konce. V dalších rolích se ve filmu objeví Marek Daniel, Ondřej Malý, Simona Babčáková a Ivan Trojan.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).