Hlavní navigace

Dokument B. Rychlíka Amerikáni o životě Moravanů v USA 29.4. na ČT2

[Tisková zpráva] Dokumentární film o moravských vystěhovalcích z Valašska a Slovácka do Ameriky, o jejich písních a detektivním pátrání Břetislava Rychlíka po předcích za pomoci DNA. Premiéru dokumentárního filmu České televize a režiséra Břetislava Rychlíka Amerikáni sledujte na ČT2 ve čtvrtek 29. 4. ve 20:00 hodin.

Sdílet

V 19. století odešlo mnoho obyvatel z chudých oblastí Moravy do Ameriky. Na své rodiště v nové domovině nikdy nezapomněli: stavěli kostely a sokolovny, zakládali spolky, vydávali knihy a noviny, měli své hudební kapely. Na podzim roku 2007 odjel režisér Břetislav Rychlík s kameramanem Petrem Kozlovským, zvukařem Vladimírem Chrastilem a producentkou Monikou Rychlíkovou sbírat materiál na dokumentární film o komunitách vystěhovalců z chudých oblastí Moravy do Texasu. Jejich snímek Amerikáni zkoumá historické okolnosti tohoto exodu, sleduje osudy moravských komunit v Americe a život dnešních potomků někdejších vystěhovalců. Cesta filmového štábu po krajanských komunitách přinesla i jedno nenadálé, takřka mysteriózní setkání, které odstartovalo detektivní filmařské pátrání:

„Jak to v životě bývá, stane se člověku něco, co neočekával, ale co si nechtě zaslouží. A tak se stalo, že jsem ve městě Caldwell v Texasu, kde měla Mičkova muzika, se kterou jsem do Ameriky odjel natáčet film o moravských vystěhovalcích, vystoupení, narazil na starostu obce jménem Bernard Rychlík,“ vypráví režisér Břetislav Rychlík. „Potkáte v Americe lidi, kteří vypadají jak váš tata, mluví výborným nářečím a nemáte o nich potuchy. To člověka vyvede z míry…“