Hlavní navigace

Analog z Cukráku končí už v sobotu

[Tisková zpráva] Už tuto sobotu, 31. října, bude ukončeno zemské analogové TV vysílání z vysílače velkého výkonu Praha – Cukrák, který pokrývá Prahu a část Středočeského kraje. „Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Jsme přesvědčeni, že definitivní konec analogu v Praze a části středních Čech se obejde bez komplikací,“ konstatoval národní koordinátor Zdeněk Duspiva a symbolicky analogovému vysílání odzvonil. Podle výzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání jsou obyvatelé Prahy a středních Čech na přechod na digitální vysílání připraveni dobře. „Měsíc před ukončením analogu váhalo s přechodem na digitální vysílání jen 8 % domácností,“ připomněl Duspiva.

Sdílet

Už tuto sobotu, 31. října, bude ukončeno zemské analogové TV vysílání z vysílače velkého výkonu Praha – Cukrák, který pokrývá Prahu a část Středočeského kraje. „Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Jsme přesvědčeni, že definitivní konec analogu v Praze a části středních Čech se obejde bez komplikací,“ konstatoval národní koordinátor Zdeněk Duspiva a symbolicky analogovému vysílání odzvonil. Podle výzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání jsou obyvatelé Prahy a středních Čech na přechod na digitální vysílání připraveni dobře. „Měsíc před ukončením analogu váhalo s přechodem na digitální vysílání jen 8 % domácností,“ připomněl Duspiva.

Proces digitalizace by měl být v celé České republice ukončen nejpozději v létě roku 2012.

Pro ukončení zemského analogového TV vysílání stanovuje zákon a Technický plán přechodu (dále jen TPP) několik podmínek – alespoň půlroční souběh analogového a digitálního TV vysílání, tříměsíční informační kampaň a minimálně stejné územní pokrytí digitálním signálem, jako bylo analogovým. „Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Nic nebrání tomu, aby digitalizace v České republice postupovala podle plánu. V sobotu 31. října bude proto ukončeno zemské analogové TV vysílání z vysílače velkého výkonu Praha – Cukrák,“ říká Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS).

Měsíc před ukončením analogového vysílání byla podle nezávislého výzkumu realizovaného pro NKS informovanost v dotčené oblasti na úrovni 95 %. „Důležitější ale je, že pouze 8 % domácností s přechodem na digitální televizní vysílání ještě váhalo,“ dodal Duspiva. „Na těchto osm procent jsme se v závěrečných týdnech kampaně zaměřili, takže věříme, že tento podíl nepřipravených ještě výrazně poklesl.“ Tento trend byl patrný i v dalších oblastech, kde bylo analogové vysílání již ukončeno.

Informační kampaň, která probíhá od konce loňského roku, bude se zaměřením na Prahu a střední Čechy pokračovat i po 31. říjnu. „Chceme přechod maximálně usnadnit i těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli,“ vysvětlil Duspiva. Po ukončení analogového TV vysílání bude pro „analogové diváky“ na obrazovce na programech ČT umístěno informační sdělení, proč nemohou dále sledovat televizi a jak přechod na digitální TV vyřešit. K dispozici jim budou i nadále webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, jejíž provoz bude posílen a rozšířen i středeční národní svátek a tento víkend. Do poloviny listopadu bude pokračovat také reklamní kampaň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).