Hlavní navigace

Anglické jahody – nový koprodukční film ČT – v kinech od 13. listopadu

[Tisková zpráva] Filmové drama Anglické jahody podle scénáře Martina Šafránka a v režii Vladimíra Drhy se odehrává během jedné noci a jednoho dne 21. srpna 1968.

Sdílet

Koprodukční snímek České televize a společností First Film a Stream.cz je milostným příběhem mladých lidí, kteří se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě, A stejně tak je osudovým příběhem generací, jejichž sen o svobodě byl právě téhle srpnové noci násilně přerván.

„Příběh o vztahu dvou mladých lidí by se mohl odehrát v každé době, ale události srpna roku 68 ho zásadně ovlivnily. Osudy těch hrdinů by se vyvíjely úplně jinak, kdyby nebylo toho dne,“ popisuje příběh režisér Vladimír Drha. Pohled Anglických jahod však není politickým plakátem, je příběhem lidí na obou stranách barikády – okupovaných i okupantů. „Možná budu obviňován, že nadržuji okupantům a já to přijímám,“ říká režisér na závěr Filmu o filmu Anglické jahody a dodává: „Je to film o lidech, ne o politice!“

Film o filmu Anglické jahody na ČT2: 13. 11. od 19.40 hod., 29. 11. od 15.10 hod. Dokument natočil režisér Karel Spěváček, který je zároveň i tvůrcem dvou videoklipů k filmu. Hudební doprovod totiž tvoří originální skladby neodmyslitelně spjaté s 60. lety a muzika mladého skladatele a písničkáře Tomáše Kluse.

V hlavních rolích snímku se objevuje řada hvězd domácí divadelní, televizní a filmové scény v čele s Viktorem Preissem (otec) a Pavlou Tomicovou (matka). Do úloh mladých hrdinů vybral režisér herecké talenty, jako je Ivan Lupták (Tomáš), Marie Štípková (Táňa) nebo Richard Zevel (Ivan).

Pro postavu Lebeděva, ruského vojáka, který zásadním způsobem vstoupí do života našich hrdinů, našli režisér a producenti na zahraničním konkurzu herce Alexeje Bardukova. Ten je ve své zemi označován za ruského Brada Pitta a otvírá se před ním i perspektiva mezinárodní kariéry.

Další role ztvárňují Alexander Minajev (poručík), Vjačeslav Burlac (staršina), Sergej Gherciu (vojín) a oblíbení domácí herci Nina Divíšková (babička), Miloslav Mejzlík (Vrána), Nela Boudová (hostinská), Sandra Pogodová (Jiřina) a další. Zajímavou roličku přijal legendární představitel majora Zemana, Vladimír Brabec, který si zahraje estébáka.

S režisérem Vladimírem Drhou na filmu spolupracovali Vladimír Křepelka (kamera), Kristián Suda (dramaturg), Boris Machytka (střih), Ivana Špeldová (architektka), Lukáš Král (umělecký maskér), Jakub Kohl (výtvarník kostýmů), Robert Slezák (zvuk), Miloš Skalka (hudební dramaturgie), Tomáš Klus (hudební spolupráce).

Více informací: www.anglickeja­hody.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).