Hlavní navigace

Animace na Dvojce 28. října: japonské anime Naušika z Větrného údolí

[Tisková zpráva] Země už není, co bývala. Zbytky lidi sužuje jedovatý vzduch, bojový hmyz a jiní lidé. Boj o moc se mění v boj o přežití. Naušika z Větrného údolí v pátek ve 22:05 hodin na ČT2

Sdílet

Česká televize uvede v pátek 28. října 2011 od 22:05 hodin na ČT2 japonský animovaný film podle stejnojmenného komiksu Naušika z Větrného údolí. Autorem původní mangy i anime, filmového zpracování, je spisovatel, ilustrátor a režisér Hayao Miyazakiho. Snímek bude vysílán v českém znění.

Enviromentalistický animovaný film vypráví epické dobrodružství princezny, která musí přinést harmonii mezi lidstvo a bouřící se přírodní živly. Děj se odehrává ve fantaskním světě tisíc letpo globální válce, jež rozvrátila rovnováhu ekosystému. Lidské osady jsou roztroušené mezi Mořem zkázy, tedy lesem toxických hub plným gigantických hmyzích tvorů.

Většina lidí se mimo civilizované oblasti nevydává, ale princezna Naušika z Větrného údolí, obdařená nadáním dorozumívat se s obřími insekty, objevuje v zapovězeném prostoru krásu a učí se chápat jeho ekologické zákonitosti. Mezitím se vyostřuje napětí mezi dvěma nejmocnějšími státy, až přeroste v otevřený boj o bájnou zbraň z doby globální války. Zatímco lidé bojují proti sobě i přírodním živlům, snaží se Naušika přinést mezi všechny znesvářené strany smír. Cenami ověnčený snímek z roku 1984 bývá považován za ustanovující dílo Hayaa Miyazakiho, světově proslulého japonského animátora, k jehož vlivu se hrdě hlásí tvůrci ze studia Pixar. Mijazaki natočil film (anime) na motivy vlastního komiksu (manga), vznikajícího postupně v letech 1982–1994, a rozvinul v něm řadu prvků charakteristických pro svou nadcházející tvorbu. Obrazotvorností překypující vyprávění staví především na autorově typickém motivu ekologie coby souboru vztahů v určitém systému. Na základě fenomenálního domácího úspěchu tohoto filmu Miyazaki spolu s kolegou Isaem Takahatou založil animační studio Ghibli, které dodnes představuje jednu z předních světových dílen na celovečerní animované filmy.

Jeho rukopisem jsou uhrančivě působivé snímky s nezaměnitelným kresebným stylem, které dokáží oslovit celé spektrum diváků od rodin s dětmi po vyhraněné filmové labužníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).