Hlavní navigace

Animace na Dvojce: Mary a Max v pátek 16. září

[Tisková zpráva] Animovaný příběh o neobyčejném dopisovém přátelství osmileté Mary a čtyřiačtyřicetiletého Maxe. Přestože jsou od sebe přes půl světa a mají rozdílné povahy i osudy, pojí je silné pouto. Setkají se někdy? V pátek 16. 9. od 22:05 na ČT2.

Sdílet

Česká televize uvede další z celovečerních animovaných filmů v rámci cyklu Animace na Dvojce. ČT2 v pátek 16. září od 22:05 hodin nabídne originální snímek režiséra a výtvarníka Adama Elliota Mary a Max, a to v anglickém znění s titulky. Film je autorovým prvním celovečerním počinem. Inspiruje se osudy Elliotova dlouholetého přítele, který žije v New Yorku a trpí Aspergerovým syndromem.

Snímek Mary a Max vypráví příběh baculaté osmileté dívky Mary Daisy Dinkle z předměstí australského Melbourne a Aspergerovým syndromem trpícího Maxe Horowitze, čtyřiačtyřice­tiletého ateistického Žida žijícího v pulsujícím New Yorku. On je obézní a trpí záchvaty úzkosti. Ona je jedináček, nemá kamarády, zato má mámu alkoholičku a roztržitého tátu. Oba jsou osamělí. Mary se rozhodne poslat dopis na adresu náhodně vybranou z listu vytrženého z newyorského telefonního seznamu. Do obálky přidá i tabulku své milované čokolády. Max neznámé odepíše, také s přiloženou čokoládou. Tak začíná dvacetileté korespondenční přátelství. Dvojici dělí obrovská vzdálenost i mnoho odlišností. Přesto mezi nimi postupně vzniká silné pouto. Neobvyklý přátelský vztah překoná podstatně víc než obvyklé kamarádské vzestupy a pády. Zatímco Mary dospívá, Max prožívá přechod ze středního k pozdnímu věku. Každý sám a přesto spolu čelí autismu, taxidermii, psychiatrii, alkoholismu, obezitě, kleptománii, sexuálním rozdílům, důvěře, náboženským odlišnostem, agorafobii a mnoha dalším životním nástrahám a překvapením. Potkají se ti dva někdy tváří v tvář?

Film své postavy nijak nesoudí, jen nepřímo citlivě polemizuje. Jinakost chápe jako obohacující a konfrontuje náhledy lidí na druhé a sebe samotné. Snímek se stal hitem na světových filmových festivalech. Poprvé byl uveden roku 2009 na festivalu Sundance. Z prestižního Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy si odnesl hlavní cenu.

Hlasy hlavním postavám propůjčili známí herci Phillip Seymour Hoffman (Max), Toni Colletteová (Mary), Eric Bana (Damien). Vypravěčem je Barry Humphries.