Hlavní navigace

Animace na Dvojce: Persepolis podle prvního íránského komiksu

[Tisková zpráva] Nejlepší íránský komiks všech dob na filmovém plátně. Dětství a dospívání žen v islámském světě v autobiografickém příběhu Persepolis. V pátek 16. 12. od 22:00 hodin na ČT2

Sdílet

Česká televize nabídne v rámci Animace na Dvojce opravdový bonbónek. Francouzsko-americký animovaný snímek Persepolis (2007) je filmovým zpracováním prvního iránského komiksu všech dob. Napsala a nakreslila jej Marjane Satrapiová. Ta se stala také scénáristkou a režisérkou filmu, společně s Vincentem Paronnaudem. Sledujte na ČT2 v pátek 16. prosince 2011 od 22:00 hodin, ve francouzském znění s titulky.

Francouzská režisérka původem z Íránu Marjane Satrapiová v Persepolisu vypráví autobiografický příběh. Popisuje své krušné dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce, války s Írákem a následného režimu. S osobitým humorem a zvláštní lehkostí znázorňuje rozdílné vnímání kultury v evropském a arabském světě. Jako umíněná dospívající dívka, která si vždycky prosadila svou, ovšem žila v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišné názory. Film je proto také příběhem rebelantství a svobody.

Originální animovaný film Persepolis byl oceněn Cenou poroty na festivalu v Cannes. Původní komiks vyšel snad ve všech evropských zemích včetně České republiky a díky svému silnému tématu i formě se těší značné oblibě.