Hlavní navigace

Animace na Dvojce: Šílení v pátek 2. září

[Tisková zpráva] Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera na motivy povídek E. A. Poea. Film Šílení v pátek 2. 9. od 21:55 hodin na ČT2.

Sdílet

Na seriál Mistři českého animovaného filmu a prázdninovou řadu celovečerních animovaných filmů, uváděných v sobotu večer, navazuje ČT2 dalším cyklem animovaných celovečerních filmů pod hlavičkou Animace na Dvojce, a to každý pátek večer. Nejprve se představí blok snímků oceněných na mezinárodních filmových festivalech – vedle filmu Šílení se objeví také tituly Valčík s Bašírem, Mary a Max či Metropie. Dále se cyklus zaměří na představení animační produkce Maďarska, Japonska či Skandinávie a posléze i na jednotlivé klíčové osobnosti v autorských retrospektivách.

V pátek 2. září od 21:55 hodin na ČT2 diváci mohou zhlédnout jeden z posledních snímků světoznámého českého animátora Jana Švankmajera. Filmový příběh Šílení volně vychází z motivů dvou povídek Edgara Allana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Jednou z hlavních postav je Markýz, postava inspirovaná markýzem de Sade. Děj se zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je však plný anachronismů a reálií dneška, představuje alegorii současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou. Absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace jsou jeho tématem… Hrají: P. Liška, J. Tříska, A. Geislerová, J. Dušek, M. Huba a další.

Snímek Šílení je ověnčen hned několika cenami. Česká filmová a televizní akademie jej ocenila v roce 2005 Českým lvem za Nejlepší výtvarný počin (Eva Švankmajerová a Veronika Hrubá) a Nejlepší filmový plakát (Eva Švankmajerová). Na 19. festivalu českých filmů Finále Plzeň 2006 získal snímek Zvláštní ocenění mezinárodní poroty celovečerních filmů a Cenu studentské poroty. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě mu byly uděleny hned ceny tři, a to za nejlepší kameramanský výkon (Juraj Galvánek), nejlepší ženský herecký výkon (Anna Geislerová) a nejlepší mužský herecký výkon (Jan Tříska).