Hlavní navigace

A přece nás všechny nevyvraždili – Anna Hyndráková v cyklu Neznámí hrdinové – 27. 9.

[Tisková zpráva] Anna Hyndráková přežila jako jediná z rodiny deportaci do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Vypráví o ní nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 27. 9. na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Malá Anna Kovanicová (provdaná Hyndráková) se narodila v roce 1928. Rodina se hlásila k židovství, ale pradávné zvyky a tradice členové rodiny příliš nedodržovali. Anna své dětství prožila jako tisíce českých dětí a podle jejích slov bylo češství součástí rodinné identity stejně jako židovství. Začátek druhé světové války však přináší do života její rodiny pronikavé změny. Vznik Protektorátu Čechy a Morava znamená pro Židy pohromu. V roce 1941 se zavádí povinnost nosit židovskou hvězdu na klopě kabátu a přibývají také nejrůznější omezení a zákazy, jejichž cílem je izolovat Židy z veřejného života.

S příchodem následujícího roku 1942 začíná i tragický příběh Kovanicovy rodiny, na jehož konci zůstane naživu jen dcera Anna. V roce 1944 byli Kovanicovi deportováni do Osvětimi, kde byli umístěni do tzv. rodinného tábora v Birkenau. Zde se jim také definitivně potvrdily hrůzné zvěsti o vyhlazovacích táborech na Východě a krutém osudu lidí umístěných do předešlých transportů.

„U Anny Hyndrákové obdivuju spoustu věcí, ale kdybych měl zmínit aspoň dvě, byla by to až úzkostlivá snaha o přesnost ve vlastním vyprávění a pak obětavost a vytrvalost, s nimiž po léta sama zaznamenávala vzpomínky jiných lidí s podobně strašným osudem pro potřeby Židovského muzea v Praze,“ dodává autor námětu a scénáře Adam Drda.

Režie Vítězslav Romanov, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu na ČT2 1. 10. v 10:00 a na ČT24 3. 10. v 07:30 hodin

Více informací na www.ceskatele­vize.cz/ program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).