Hlavní navigace

Apple uvádí na český trh Mac OS X Server Leopard

[Tisková zpráva] Praha 24. října 2007 - Společnost Apple oznámila, že systém Mac OS X Server verze 10.5 Leopard bude uveden do prodeje v pátek 26. října, tedy ve stejný okamžik jako Mac OS X Leopard pro osobní počítače.

Sdílet

Leopard Server rozvíjí legendární jednoduchost ovládání systémů Apple a ještě více usnadňuje využívání funkcí serveru. Nově přináší nástroj Podcast Producer, ideální způsob, jak automaticky zveřejňovat podcasty na službě iTunes nebo na webu. Leopard Server obsahuje přes 250 nových funkcí včetně Wiki Serveru, který umožňuje uživatelům jednoduše spolupracovat na vytváření a úpravách sdílených webových serverů, a iCal Serveru, prvního komerčního kalendářového serveru, který je založen na standardu CalDAV.

„Leopard Server je zatím nejlepší verze systému Mac OS X Server, přináší skvělá vylepšení jako Podcast Producer, Wiki Server a iCal Server,“ řekl Philip Schiller, senior viceprezident společnosti Apple pro celosvětový produktový marketing. „S novými instalačními funkcemi, které uživatelům pomohou zprovoznit server za pár minut, a neomezeným klientským přístupem je Leopard Server ideální alternativou komplikovaných a nákladných serverových řešení pro malé a střední firmy.“

Leopard Server přináší nové funkce pro snadnou instalaci, správu a monitorování systémů v síti. Pro konfiguraci serverových aplikací, síťových nastavení jako IP adresy nebo DNS a uživatelských účtů pomocí funkce Server Assistant stačí jen několik kliknutí myši. Nástroj Server Preferences zjednodušuje správu uživatelů, skupin a klíčových serverových aplikací a Server Status Dashboard slouží ke vzdálenému monitorování činností a používání serveru. Leopard Server také odstraňuje nutnost ručně nastavovat klienty systému Leopard, neboť na základě uživatelských informací uložených na serveru automaticky nakonfiguruje klientské aplikace jako sdílení souborů, Mail, iChat, iCal, Address Book a VPN.

Podcast Producer představuje nejjednodušší způsob, jak může kdokoli nahrát svůj obsah, automaticky jej zkopírovat na server a převést na podcast optimalizovaný pro přehrávání téměř na jakémkoli zařízení včetně televize s vysokým rozlišením, přehrávače iPod, zařízení Apple TV nebo multimediálního mobilního telefonu.

Pomocí Wiki Serveru může kdokoli snadno vytvářet a upravovat webové stránky, na nichž spolupracuje více uživatelů, tzv. wiki stránky. Wiki Server obsahuje 20 šablon webových stránek z dílny společnosti Apple a udržuje úplnou historii revizí, ve které lze snadno obnovit předchozí položky nebo sloučit a porovnat různé verze. Wiki Server může automaticky upozorňovat uživatele na všechny provedené změny a uživatelé mohou označovat klíčová slova pro rychlé vyhledávání obsahu.

iCal Server umožňuje snadno sdílet kalendáře, plánovat schůzky a koordinovat akce v rámci pracovní skupiny, školy, malé firmy i velkého podniku.

iCal Server je první otevřený kalendářový server založený na standardech, který spolupracuje s oblíbenými kalendářovými aplikacemi s podporou nového standardu CalDAV a nevyžaduje licence pro klientský přístup. Díky tomu mohou rostoucí firmy volně přidávat uživatele bez dalších výdajů.

Leopard Server je plně unixový systém s 64bitovými jádrovými službami, jako je Apache 2, MySQL 5, Postfix, Podcast Producer nebo QuickTime Streaming Server. To znamená, že v něm uživatelé mohou pracovat s většími datovými sadami a naplno využívat výpočetní výkon svého 64bitového hardwaru. Zároveň je Leopard Server plně kompatibilní s 32bitovými aplikacemi, takže v něm lze nativně spouštět 32bitové i 64bitové aplikace.

Ceny a dostupnost
Systém Mac OS X Server verze 10.5 Leopard bude k dispozici od 26. října v obchodech Apple a u autorizovaných prodejců Apple. Edice pro 10 klientů se bude prodávat za doporučenou maloobchodní cenu 14 320 Kč a edice pro neomezený počet klientů za 28 680 Kč.

Licence na Leopard Server pro neomezený počet klientů je bezplatnou součástí výkonného rackového serveru Apple Xserve. Předobjednávky už mohou zákazníci zadávat na webovém obchodě Apple Store (www.apple.com) a předplatitelé programu Apple Maintenance obdrží Leopard Server v rámci své smlouvy. Apple rovněž nabízí hromadné a udržovací cenové programy. Všem zákazníkům, kteří si po 1. říjnu 2007 koupili od společnosti Apple nebo jejího autorizovaného prodejce kvalifikovaný nový systém Xserve, je k dispozici standardní balíček upgradu Mac OS Up-To-Date jen za cenu poštovného a balného zhruba 400 Kč. Leopard Server může fungovat na jakémkoli počítači Macintosh s procesorem Intel, PowerPC G5 nebo G4 (867 Mhz a novějším), minimálně 1GB paměti RAM a alespoň 20 GB volného místa na disku.

Seznam prodejních míst: http://pr.apple­.cz/INFO/OBCHO­DY/index.html

Veškeré uvedené ceny produktů Apple a počítačů Mac zahrnují 19% DPH, dva roky záruky, veškeré recyklační a autorské poplatky podle platných zákonů ČR.

Společnost Apple v druhé polovině sedmdesátých let minulého století odstartovala revoluci osobních počítačů v podobě počítače Apple II, a tuto svoji inovátorskou pozici upevnila v první polovině osmdesátých let uvedením počítačů Macintosh.

V současné době Apple posiluje své místo významného inovátora prostřednictvím mnoha cenami ověnčených stolních a přenosných počítačů, operačního systému Mac OS X, iLife a profesionálních aplikací. Apple rovněž přenosnými přehrávači iPod a internetovým obchodem iTunes rozdmýchal revoluci v oblasti digitální hudby a letos se svým revolučním přístrojem iPhone vstoupil na trh mobilních telefonů.

Společnost CZECH DATA SYSTEMS značku Apple zastupuje v České republice od roku 1996. Je členem nadnárodního společenství MDS Group (www.mdsholdin­gs.com), zastupujícího společnost Apple v řadě dalších zemí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).