Hlavní navigace

Apple vydává předběžnou verzi systému Mac OS X Lion pro vývojáře

[Tisková zpráva] CUPERTINO, Kalifornie – 24. února 2011 – Společnost Apple dnes vydala předběžnou vývojovou verzi systému Mac OS X Lion, který přináší některé z nejlepších nápadů z přístroje iPad zpět na platformu Mac a představuje osmou zásadní verzi nejvyspělejšího operačního systému na světě.

Sdílet

Lion obsahuje funkci Mission Control, inovativní
nové zobrazení všeho, co je spuštěno v počítači Mac; Launchpad, nový výchozí
panel pro všechny aplikace v počítači Mac; aplikace využívající celý displej
počítače Mac a nová gesta Multi-Touch. Lion také obsahuje Mac App Store,
nejlepší místo pro vyhledávání, instalaci a automatickou aktualizaci aplikací
pro počítače Mac. Předběžná verze systému Lion je ode dneška k dispozici členům
programu Mac Developer Program prostřednictvím obchodu Mac App Store a finální
verze systému Lion bude vydána pro zákazníky v létě.

„iPad inspiroval novou generaci inovativních funkcí v systému Lion,“ řekl Philip Schiller, senior viceprezident společnosti Apple pro celosvětový marketing produktů. „Vývojáři budou milovat funkce Mission Control a Launchpad a už teď mohou začít do svých aplikací implementovat skvělé nové funkce systému Lion jako zobrazení přes celou obrazovku, gesta, verze a automatické ukládání.“

Mission Control je zcela nová funkce, která sjednocuje Exposé, Dashboard, Spaces a celoobrazovkové aplikace a poskytuje pohled z ptačí perspektivy na všechny aplikace a okna spuštěná v počítači Mac. Jednoduchým švihnutím se vám na pracovní ploše zobrazí otevřená okna seskupená podle aplikace, miniatury aplikací běžících v režimu celé obrazovky i Dashboard. Kliknutím okamžitě přejdete, kam potřebujete.

Launchpad umožňuje vyhledat a spustit jakoukoli aplikaci daleko snáz než dříve. Launchpad jediným kliknutím zobrazí všechny aplikace v počítači Mac v efektním rozvržení přes celou obrazovku, kde můžete aplikace spouštět, měnit jejich pořadí a organizovat je do složek. Aplikace také můžete uspořádat na několik stránek a švihnutím mezi nimi přecházet.

Lion přináší do počítačů Mac zkušenost celé obrazovky, kterou si tak oblíbili uživatelé přístroje iPad. Jedním kliknutím vyplní okno aplikace celou obrazovku a naplno tak využije brilantní displej počítače Mac. Mezi jednotlivými celoobrazovkovými okny můžete přecházet švihnutím a stejným postupem se vrátit i na plochu a Dashboard.

Nová gesta technologie Multi-Touch a plynulé animace umožňují přirozenou a intuitivní interakci s počítačem Mac. Mezi nová gesta patří ovládání velikosti zobrazení webové stránky nebo obrázku roztahováním a svíráním prstů, otáčení stránek nebo přecházení mezi celoobrazovkovými aplikacemi švihnutím doleva a doprava a zobrazení panelu Mission Control švihnutím nahoru.

Lion také obsahuje Mac App Store, kde najdete skvělé nové aplikace a jedním krokem si je na svůj účet iTunes koupíte, stáhnete a nainstalujete. Aplikace zakoupené v obchodě Mac App Store se instalují přímo na panel Launchpad.

Další funkce systému Lion:

■ nová verze aplikace Mail s elegantním širokoúhlým rozvržením inspirovaným přístrojem iPad; funkcí Conversations, která automaticky seskupuje související zprávy do jedné přehledné časové osy; výkonnějším vyhledáváním a podporou serveru Microsoft Exchange 2010;

■ AirDrop, mimořádně jednoduché řešení bezdrátového kopírování souborů mezi počítači Mac bez jakéhokoli nastavování;

■ Versions, která automaticky ukládá po sobě jdoucí verze rozpracovaného dokumentu a nabízí možnost snadno předchozí verze procházet, upravovat i se k nim vracet;

■ Resume, která pohodlně obnoví přesně ten stav aplikací, v jakém jste je zanechali před restartováním počítače Mac nebo opětovným spuštěním aplikace;

■ Auto Save, která při práci automaticky ukládá dokumenty;

■ zcela nový FileVault, který poskytuje vysoce výkonné šifrování celých místních i externích disků a možnost okamžitě nevratně smazat data z počítače Mac; a

■ Mac OS X Lion Server, který umožňuje zprovoznit server snáz než kdy v minulosti a přidává podporu správy počítačů se systémem Mac OS X Lion a přístrojů iPhone, iPad a iPod touch.

Společnost Apple je tvůrcem počítačů Mac, nejlepších osobních počítačů na světě, a softwaru OS X, iLife, iWork a profesionálních aplikací. Apple je se svými přehrávači iPod a internetovým obchodem iTunes tahounem digitální hudební revoluce. Společnost Apple díky zařízení iPhone a obchodu App Store od základu mění mobilní telefon a nedávno představila svůj magický iPad, který definuje budoucnost mobilních multimédií a výpočetních zařízení.