Hlavní navigace

APVTS připravila vzorovou referenční nabídku

[Tisková zpráva]

Sdílet

APVTS připravila vzorovou referenční nabídku

Praha, 4. června 2003 – Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) uvítala schválení novely zákona o telekomunikacích. Její včasné přijetí je totiž důležité především z důvodu dalšího posunu liberalizace telekomunikačního trhu v České republice.

Novela zákona o telekomunikacích, kterou schválila Poslanecká sněmovna a která nyní čeká na schválení Senátem a podpis prezidenta, ukládá Českému Telecomu povinnost zpřístupnit účastnické vedení konkurenci. „Většina členů APVTS oceňuje snahu předkladatelů novely zákona a vstřícný přístup poslanců, kteří se o její prosazení zasadili, vnímá jako důkaz toho, že i zástupci Parlamentu si uvědomují význam včasného přijetí novely pro další rozvoj telekomunikačního trhu v ČR. Přestože novela neobsahuje všechny připomínky vznesené z různých stran telekomunikačního průmyslu a regulace, její včasné přijetí je důležité pro další posun liberalizace telekomunikací,“ komentoval rozhodnutí Parlamentu Svatoslav Novák, předseda APVTS.

Pokud vše půjde hladce, mohla by novela nabýt platnosti již 1. července 2003. Vzhledem k tomu, že zkušenosti zemí EU ukázaly, že implementace této povinnosti do praxe je spojena s některými technickými problémy, připravila APVTS projekt s názvem „Vzorová referenční nabídka zpřístupnění účastnického vedení“.

„APVTS začala na projektu pracovat již během projednávání novely v Parlamentu. Cílem vzorové referenční nabídky je uvést schválenou novelu zákona do praxe v co nejkratším termínu,“ uvedl Svatoslav Novák. „Vzorová referenční nabídka pro zpřístupnění účastnického vedení tedy definuje základní podmínky a postupy nutné pro uzavření smluv o umožnění přístupu k účastnickému vedení, včetně koordinovaného využívání kapacit a zařízení, provozních pravidel a dalších podstatných náležitostí, nezbytných k zavedení služby,“ dodal Novák.

Na přípravě vzorové referenční nabídky se podíleli členové APVTS, konkrétně společnosti Aliatel, Contactel, Czech On Line, ČD – Telekomunikace, České radiokomunikace, GTS Czech, Tele2, Telenor, Tiscali a TransgasNet, včetně Českého Telecomu. „Projekt tak opět potvrdil význam APVTS, která umožňuje výhodnou spolupráci alternativních operátorů s dominantním operátorem na půdě jedné asociace,“ poznamenal Svatoslav Novák.

APVTS podporuje a prosazuje včasné přijetí novely, protože stejně jako v případě zavádění služeb volby operátora (CS a CPS) a služby přenositelnosti čísla, jde i v případě zpřístupnění účastnického vedení o velmi důležitý krok k úplné liberalizaci českého telekomunikač­ního trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).