Hlavní navigace

Aquasoft se podílel na modernizaci celně-deklaračního systému Turecka

[Tisková zpráva] Praha, 12. července 2010 – odborníci české softwarové firmy Aquasoft vyvinuli pro tureckou Celní správu integrovaný tarifní systém a implementovali jej do stávajícího celně-deklaračního systému Turecka. Projekt byl součástí modernizačních aktivit, kterými turecká Celní správa soustavně prochází. Modernizace celního systému je pro Turecko nezbytná – jako člen celní unie a kandidátská země musí zajistit kompatibilitu svého systému s EU.

Sdílet

Integrovaný tarifní systém (ITMS) je „srdcem“ celně-deklaračního systému každého státu. Hlavním úkolem tarifního systému je ochrana hospodářského prostoru země prostřednictvím kategorizace zboží a tarifních opatření. V případě EU se za hospodářský prostor považuje území všech členských států – všechny proto uplatňují jednotnou ochranu celého prostoru, a to právě prostřednictvím svých národních implementací společného systému ITMS.

Pro modernizaci tarifní části systému si turecká Celní správa vybrala konsorcium vedené českou firmou Aquasoft. To nejenže splnilo náročná kvalifikační kritéria tendru, ale ve velmi silném konkurenčním prostředí nabídlo řešení, které výběrová komise vyhodnotila jako nejlepší. „Hlavním kritériem ITMS bylo, aby splňoval požadavky dané Evropskou unií, zároveň co nejvíce odpovídal specifickým požadavkům turecké Celní správy a byl schopen samostatného provozu i v období před vstupem Turecka do EU,“ říká Václav Červený, vedoucí projektu ze společnosti Aquasoft. „Jelikož jsme se svými subdodavateli obdobný systém implementovali v Česku, mohli jsme společně turecké Celní správě nabídnout dlouholeté zkušenosti získané právě při vývoji pro Celní správu ČR. Významným faktorem našeho úspěchu byla skutečnost, že české celní řízení vykazuje jednu z nejrozsáhlejších elektronizací a nejnižších chybovostí v celé EU,“ dodává.

Cílem projektu je posílení celní ochrany území Turecka a tím také území celé Unie. Vzájemná harmonizace celních postupů, a konkrétně tarifních opatření, významně napomůže firmám obchodujících mezi Tureckem a Evropskou unií – například začleněním zboží podle společného celního tarifu, společnou logikou tarifních postupů a opatření, tarifních kvót a podobně.

Projekt byl financován Evropskou komisí v rámci její pomoci kandidátským zemím se zaváděním systémů kompatibilních se systémy Unie. Vývoj a implementace ITMS trvala 16 měsíců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).