Hlavní navigace

Arcibiskup Dominik Duka překvapil v katedrále Sv.Víta režiséra Stracha

[Tisková zpráva] Natáčení nového televizního filmu České televize Santiniho jazyk navštívil ve čtvrtek 14. dubna v katedrále svatého Víta na Pražském hradě arcibiskup Dominik Duka. Nečekaná krátká návštěva byla příležitostí k rozhovoru s režisérem Jiřím Strachem a představitelem hlavní role Davidem Švehlíkem.

Sdílet

V srdečné atmosféře se primas český dozvěděl, proč právě v „jeho" katedrále jsou na několik hodin nastěhovaní herci, jaké souvislosti se stavitelem Santinim autor stejnojmenné knižní předlohy Miloš Urban objevil. Svou návštěvu v katedrále arcibiskup Dominik Duka nevykonal, jak sám řekl, „jako kontrola z vyšších míst, protože Nejvyššího mají filmaři nad sebou neustále", ale jako výraz zájmu o práci režiséra, s nímž se zná několik let a který o jeho působení připravuje pro Českou televizi časosběrný dokument. „Málokterému filmaři je dovoleno v katedrále natáčet, arcibiskupův zájem o nás naznačil, že hodlá více otevírat její dveře všem lidem dobré vůle," řekl režisér Jiří Strach.

První klapka moderního mysteriózního thrilleru Santiniho jazyk padla v úterý 23. března. Realizace probíhá především v exteriérech a reálech v Praze, v Kladrubech, v Plasech a na dalších místech. Scénář M. Urban, Tomáš Končinský. Kamera Martin Šec. Hrají:Marek Taclík, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Monika Timková, Lucie Molnárová, Petra Molnárová ad.

Film organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění.