Hlavní navigace

Asociace digitálních televizí vyzvala otevřeným dopisem majitele TV Nova Ronalda Laudera k podpoře televizní digitalizace v ČR

[Tisková zpráva] Asociace digitálních televizí (ADT) vyzvala dnes otevřeným dopisem majoritního vlastníka TV Nova Ronalda S. Laudera, aby podpořil digitalizaci televizí v ČR a umožnil rozvoj dalších nezávislých stanic. R.S. Lauder je nyní na návštěvě ČR v souvislosti s jednáním představenstva CME Ltd., firmy vlastnící televizi Nova. ADT sdružuje 6 společností, které loni získaly digitální televizní licenci a i kvůli žalobě TV Nova o ní soudním rozhodnutím opět přišly.

Sdílet

ADT zdůrazňuje, že Ronald Lauder je zakladatelem nezávislého komerčního televizního vysílání nejen v ČR, ale i v mnoha dalších zemích postkomunistické Evropy. Za průkopnictví v rozvoji nezávislého televizního vysílání ve střední a východní Evropě byl minulý rok oceněn Mezinárodní akademií televizního umění a věd cenou Emmy 2006.

„Vážený pane Laudere“, píše se v prohlášení ADT, „vážíme si přínosu CME i Vašeho osobního pro rozvoj demokracie a názorové plurality v naši zemi. Očekáváme, že zůstanete těmto svým ideálům věrný i v období, kdy chce Česká republika dobudovat pluralitu v zemi rozšířením nabídky televizních programů a jejich vysílatelů. Očekáváme, že plně podpoříte digitalizaci televizního vysílání, která jediná zmíněnou pluralitu umožní.“

ADT připomíná, že v roce 1993 poskytla Česká republika bezplatně Lauderově Nově své nejlepší technické zařízení pro šíření signálu. Přestože TV Nova nedodržela původní podmínky licence, nebyla za to nikdy sankcionována. Investice vložené do nezávislého programu se plně vrátily již v prvních letech vysílání. Česká republika navíc Lauderovi na základě rozhodnutí arbitrážního řízení vykompenzovala i soukromý spor, který vedl s tehdejším managementem TV Nova.

Otevřený dopis, který ADT poslala na vědomí také velvyslanectví USA v ČR, ministerstvům vnitra a kultury ČR, vedení TV Nova a médiím, uzavírá výzva, aby Lauder podpořil digitalizaci přijetím nejnovějšího plánu na její odblokování. Tento plán vznikl na půdě ministerstva vnitra ČR a nyní jej zúčastněné instituce a subjekty připomínkují. Plán předpokládá, že by v roce 2009 mohlo být v ČR až 20 digitálních stanic s původním českým programem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).