Hlavní navigace

Informační systém společnosti Asseco pomůže zabránit vstupu nežádoucích osob do České republiky

[Tisková zpráva] Společnost Asseco Czech Republic zvítězila ve výběrovém řízení ministerstva zahraničních věcí na dodavatele vízového informačního systému. Tento systém by měl České republice pomoci při zpracování žádostí a vydávání viz pro vstup cizinců do Schengenského prostoru. Ministerstvo si od něj slibuje nejenom zjednodušení a zrychlení práce na zastupitelských úřadech při vyřizování vízové agendy, ale také zvýšení bezpečnosti osobních údajů a zefektivnění kontroly vstupu nežádoucích osob do naší země. Kontrakt mezi oběma stranami ve výši 130 milionů korun byl podepsán v těchto dnech.

Sdílet

Úkolem systému, který má fungovat na 212 pracovištích zastupitelských úřadů po celém světě, bude sbírat žádosti o víza a zpracovávat biometrické údaje cizinců vstupujících do Schengenského prostoru. Tyto informace obdrží prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí Cizinecká policie, která rozhodne o vydání či nevydání příslušného víza. Velvyslanectví a konzuláty, které budou schengenská víza udělovat, budou těmito novými pracovišti postupně vybaveny v období od června 2009 do června 2011.

Proč vlastně Česká republika zavádí vízový informační systém? V Schengenské dohodě se totiž zavázala zprovoznit tento systém k vydávání víz do poloviny roku 2009. Jeho smyslem je mj. poskytovat údaje o cizích nežádoucích osobách ostatním státům Schengenského prostoru. Podle dostupných informací budeme jednou z prvních zemí, která tento systém zavede.

Jan Hobza, obchodní ředitel pro veřejný sektor, Asseco Czech Republic: „Vážíme si důvěry vybudovat vízový informační systém pro Českou republiku, jehož smyslem je zabránit vstupu nežádoucích osob do naší země. Je to důkaz naší kompetence a dlouholetých zkušeností, jež nás staví do role systémového integrátora, který takto veliký projekt dokáže zvládnout. Navíc jsme rádi, že můžeme přispět ke zvýšení bezpečnosti na našich hranicích.“

Vízový informační systém České republiky je rozdělen na dvě části – národní a zahraniční. Tu první spravuje ministerstvo vnitra (dodavatelem je společnost IBM), tu druhou má v kompetenci ministerstvo zahraničních věcí. A právě tu nyní připraví Asseco Czech Republic. Práce na systému budou zahájeny koncem roku 2008. Prvním krokem bude důkladná analýza současného systému MZV ČR. Po akceptaci zahájí experti společnosti Asseco vývoj a implementační práce na centrální části VIS.