Hlavní navigace

ATENTÁT NA REINHARDA HEYDRICHA

[Tisková zpráva] Český rozhlas nabídne svým posluchačům rozměrnou dokumentární fresku nazvanou „Atentát na Reinharda Heydricha“. Posluchači si ji mohou po deset týdnů naladit na vlnách Českého rozhlasu 3 – Vltava, a to od 15. 4. 2007, každou neděli vždy od 16:00 hodin. Tento desetidílný seriál bude podrobně a v nových souvislostech vyprávět velký dramatický protektorátní příběh, do jehož uzlů jsou vpleteny stovky lidských osudů, odvaha, sebeobětování, ale i zrada a krvavá msta. Příběh, který patří k nejvýznamnějším i nejtragičtějším kapitolám naší novodobé historie, od samého počátku překročil středoevropské hranice a stal se událostí evropského významu.

Sdílet

Ve svých vzpomínkách to ostatně reflektuje i politik Prokop Drtina: „Hrdinství nejen parašutistů, nýbrž desítek dalších českých vlastenců, mužů i žen, kteří útočníkům na Heydricha poskytli všechnu možnou pomoc, přes nebezpečí, jež jim hrozilo, mělo ve světě takovou odezvu, jako jen největší události války.“

Celý rozhlasový seriál se opírá o rozsáhlý zvukový materiál, souvisle „sbíraný“ po čtyři roky. Autorům se podařilo v Čechách, na Moravě a na Slovensku natočit na čtyřicet rozhovorů, výpovědí a svědectví přeživších příslušníků domácího i zahraničního odboje, válečných parašutistů, vojenských instruktorů, svědkyně atentátu, lékaře účastnícího se operace Heydricha, člena wehrmachtu, příslušníků rodin Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, jejich přátel z dětství, lidických žen, potomků zavražděných v heydrichiádě atd. Jedná se o mnohdy unikátní a jedinečná svědectví, zveřejněná vůbec poprvé.

Vyprávění aktérů a svědků je kombinováno s zvukovými záběry, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu (např. záznam Heydrichovy i Frankovy řeči, hlášení o popravách, reportáž z Heydrichova pohřbu) i ze soukromých archivů. To vše doplňují komentáře českých, německých a anglických historiků a především průvodcovské „vstupy“ badatele a publicisty Jaroslava Čvančary.

Důvodem vzniku dokumentu nebylo jen zachycení paměti, ale také pokus o nahlédnutí zdrojů, ze kterých vyrůstá statečnost, mravní odpovědnost a vlastenectví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).