Ve svých vzpomínkách to ostatně reflektuje i politik Prokop Drtina: „Hrdinství nejen parašutistů, nýbrž desítek dalších českých vlastenců, mužů i žen, kteří útočníkům na Heydricha poskytli všechnu možnou pomoc, přes nebezpečí, jež jim hrozilo, mělo ve světě takovou odezvu, jako jen největší události války.“
Celý rozhlasový seriál se opírá o rozsáhlý zvukový materiál, souvisle „sbíraný“ po čtyři roky. Autorům se podařilo v Čechách, na Moravě a na Slovensku natočit na čtyřicet rozhovorů, výpovědí a svědectví přeživších příslušníků domácího i zahraničního odboje, válečných parašutistů, vojenských instruktorů, svědkyně atentátu, lékaře účastnícího se operace Heydricha, člena wehrmachtu, příslušníků rodin Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, jejich přátel z dětství, lidických žen, potomků zavražděných v heydrichiádě atd. Jedná se o mnohdy unikátní a jedinečná svědectví, zveřejněná vůbec poprvé.
Vyprávění aktérů a svědků je kombinováno s zvukovými záběry, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu (např. záznam Heydrichovy i Frankovy řeči, hlášení o popravách, reportáž z Heydrichova pohřbu) i ze soukromých archivů. To vše doplňují komentáře českých, německých a anglických historiků a především průvodcovské „vstupy“ badatele a publicisty Jaroslava Čvančary.
Důvodem vzniku dokumentu nebylo jen zachycení paměti, ale také pokus o nahlédnutí zdrojů, ze kterých vyrůstá statečnost, mravní odpovědnost a vlastenectví.