Hlavní navigace

Aukro.cz: Aukce stále více ustupují pevným cenám, roste zájem o nové zboží.

[Tisková zpráva] Uživatelé obchodující na nákupní galerii Aukro.cz jednoznačně upřednostňují nákup i prodej nového zboží za pevné ceny, a to v naprosté většině kategorií. Prodejci vystavují formou „Kup teď“ více než 85 % předmětů, podobné nákupní chování lze sledovat také u nakupujících.

Sdílet

Prodej formou „Kup teď“ jednoznačně převládá ve většině kategorií, prodejní formát aukce dominuje pouze kategoriím Starožitnosti a umění, Sběratelství, Knihy a časopisy. „Převaha aukcí v těchto kategoriích je logická, cena předmětů sběratelské hodnoty se často vyšplhá na vyšší částku, než jakou by prodávající utržili při stanovení pevné ceny,“ říká Lenka Hanušová, tisková mluvčí Aukro.cz.

Podobný trend je vidět také u nakupujících. Např. v kategorii Elektro se 78 % zboží prodává za pevné ceny, vybavení do domácnosti, zahradní nábytek, nářadí či kosmetiku nakoupilo v posledním měsíci formou „Kup teď“ přibližně 83 % nakupujících. Pokud uživatelé využívají formát aukce, pak se stejně jako v případě prodejců jedná zejména o starožitné zboží a zboží sběratelské hodnoty, knihy nebo časopisy. Často, ale v menší míře přihazují také na dětské zboží nebo hudbu a filmy.

„Nakupující na Aukru preferují nové zboží za pevné ceny i v případě nákupu oblečení, doplňků a sportovního vybavení. Aukce tohoto zboží z druhé ruky jsou už minulostí, roste obliba originálního a značkového oblečení,“ říká Lenka Hanušová a dodává: „Většina kupujících na Aukru upřednostňuje vybrané zboží koupit a zaplatit hned, určitá skupina nakupujících vyhledává stále aukce a s nimi možnost několik dní sledovat a čekat, jak dopadne. Jsou to převážně sběratelé nebo v menší míře maminky na mateřské dovolené.“

Zároveň se potvrzuje další trend, který je evidentní poslední tři roky. Nakupující vyhledávají zejména nové zboží se zárukou, klesá jejich zájem o použité zboží. Motivací pro nakupující jsou zejména šíře sortimentu, zajímavé ceny a záruka, kterou na zboží poskytují profesionální prodejci působící na Aukro.cz

Vystavené předměty / Kup teď / Aukce
Dům a zahrada / 97% / 3%
Zdraví a krása / 96% / 4%
Elektro / 93% / 7%
Sběratelství / 36% / 64%
Starožitnosti a umění / 25% / 75%