Hlavní navigace

Automobily budou známkovat své řidiče. Cílem je ušetřit pohonné hmoty

[Tisková zpráva] Praha – Mezinárodní firmy, včetně těch českých, hledají způsoby, jak snížit zbytečné náklady na pohonné hmoty, které v posledních měsících vyšplhaly rekordně nahoru. Čeští vývojáři proto připravují speciální přístroj akcelometr, který bude hodnotit styl jízdy jednotlivých řidičů a poté jim dá zpětnou vazbu tak, aby při dalších jízdách došlo k úspoře pohonných hmot.

Sdílet

„Ve všech firmách pracují lidé, kteří mají odlišné způsoby řízení vozidel. Všichni si myslí, že jsou skvělí řidiči, ale přitom spotřeba jejich vozů převyšuje tu, která je z praxe potvrzena. Naším cílem je najít způsob, jak snížit náklady na provoz vozového parku za předpokladu, že nedochází k nelegálním únikům pohonných hmot, jako jsou krádeže či černé jízdy,“ popisuje základní myšlenku Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development-provozovatel služby Webdispečink, která na přístroji v současné době pracuje a koncem roku ji chce představit veřejnosti.  

Češi si myslí, že jsou dobří řidiči. Spotřeba vozidel ukazuje opak

Někdo umí ujet sto kilometrů se spotřebou 6l/100km, jiný na této vzdálenosti spotřebuje až o tři litry pohonných hmot navíc. Příčinou může být agresivní jízda, tedy prudké brzdění a rozjíždění, nebo řazení převodových stupňů v nesprávný okamžik.

      „Do konce roku budeme mít mobilní jednotku vybavenou akcelometrem, který nám dokáže o stylu jízdy říci ještě více, například zaznamená počet přejetí z pruhu do pruhu.  Z toho se dá o agresivitě vyčíst nejvíce. Výsledné hodnoty převedeme na známky, kterými ohodnotíme řidiče,“ přibližuje Tomáš Hoplíček a dodává, že na základě popisu stylu jízdy budou odborníci moci dát řidičům velmi užitečné rady, jak docílit snížení spotřeby.

      Tento nový přístroj bude dokonce zaznamenávat vyprodukované  emise CO2. V některých zemích se totiž za tyto emise platí daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).