Hlavní navigace

Běž domů, Ivane, premiéra dokumentu 30. 9. na ČT2 od 20:55

[Tisková zpráva] Na začátku devadesátých let odjely z Československa desítky tisíc sovětských vojáků. Pro obyvatele mnoha měst znamenal tento odchod opravdový začátek svobodných časů. Připravili: dramaturg Josef Albrecht, scenárista Luděk Navara a režisér Marcel Petrov. Česká televize uvede 30. září 2010 na ČT2 v 20:55 hodin.

Sdílet

Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na naše území okolo 20 divizí sovětské armády. Další byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně. Byly to tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky.

Hodinový dokument Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava se s odstupem dvaceti let ohlíží za odchodem sovětských vojsk. V průběhu let 1990–1991 opustily Československo v 925 transportech 73,5 tisíce vojáků, vedle toho i 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Prvním městem v zemi, které na jaře 1990 okupanty vyprovodilo, byl Frenštát pod Radhoštěm, poslední adresa bývalého pobytu Sovětské armády se vylidnila v roce 1991 v Milovicích.

Dokument nabízí výpovědi pamětníků, historiků, zástupců tehdejších samospráv a dalších odborníků. Nevyhýbá se stručné rekapitulaci události roku 1968. Neformálním průvodcem mozaikou soukromých osudů, poznamenaných „šedesátým osmým“ je Karel Petržílka z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti.

Prostřednictvím osobních vzpomínek i archivních záznamů se ale především přeneseme do roku 1990 až k odchodu ruských vojsk i ke všemu, co tomuto dějinnému okamžiku předcházelo. Nejde při tom jen o jednání na nejvyšší úrovni, která připravovala nebývalý transport vojenské techniky, soukromých majetků a osob, ale i o emoce, které tyto kroky doprovázely na všech úrovních až směrem k řadovým občanům zasažených míst. Stranou zájmu nezůstávají ani ekologické škody a rozsah poničených objektů či památek, které po odchodu ruských vojáků zůstaly.

Vyrobilo: Centrum publicistiky a dokumentu TS Ostrava
Dramaturgie a scénář: Josef Albrecht
Scénář: Luděk Navara
Hlavní kameraman: Jiří Berka
Vedoucí výroby: Marcela Rovnaníková
Režie: Marcel Petrov
Stopáž: 57 minut

www.ceskatele­vize.cz/program

Před dvěma týdny jsme tento dokument uvedli v předpremiéře během doprovodného programu letošních Dnů NATO v Minikině v Ostravě. Zúčastnili se jí představitelé samospráv obcí, ve kterých byly ruské posádky, také Michael Kocáb, předseda komise Federálního shromáždění pro odsun Sovětské armády z Československa z r. 1990 a Josef Jařab, první polistopadový rektor Univerzity Palackého, který se rovněž účastnil vyjednávání o odchodu sovětských vojáků.