Hlavní navigace

Bez tváře

[Tisková zpráva] Psychologický příběh milostného lichoběžníku mezi dvěma kamarády, kteří usilují o jedinou ženu, a americké lektorky, která se posléze připlete do osudového soukolí soucitné lásky, vášnivé nevěry i kruté pomsty. Na různých místech Ostravy a Opavy jej natočil režisér Tomáš Krejčí. Uvádíme 18. dubna 2010 ve 20:00 hodin na ČT1.

Sdílet

Kamarádi a vysokoškolští spolužáci Petr a Mirek se seznámí se studentkou výtvarné akademie Katkou. Citlivý Petr se do půvabné malířky zamiluje, ale Katka dá nakonec přednost spontánnějšímu Mirkovi. Jejich krátké milostné soužití přeruší hádka i Mirkova stáž v zahraničí. Toho Petr využije jako příležitosti nabídnout Katce rodinné i citové zázemí. Po nějakém čase, kdy už oba bydlí v jednom domě společně s jejími rodiči, a kde Petr trpělivě snáší příkoří nesamostatného soužití, se z ciziny náhle vrací Mirek. Jeho nečekaná návštěva Katku jen ujistí v tom, že manželství s Petrem, ani zatím neúspěšné pokusy o zplození dítěte, ji nenaplňují. Do školy, kde Petr učí, navíc přijíždí zahraniční lektorka Anna. Petr jí pomáhá lépe se zorientovat v novém prostředí. Vzájemně obohacující zážitky i problémy s kolegou Vránou, který se tragicky zaplete se sotva patnáctiletou osmačkou, je následně oba více sblíží. Mezitím se Mirek vyspí s Katkou, která bere jejich vztah vážně. Pro něj je to ale jen pomsta Petrovi, který mu Katku podle jeho přesvědčení přebral. Nakonec se všichni rozcházejí, protože se zoufale v životě minuli se svými tužbami.

Bez tváře je milostným příběhem o minulosti, která se bolestně dotýká současnosti a osudově rozhoduje o naší budoucnosti. Je vyprávěním o silných emocích, o nerozhodnosti lidí jít za svým štěstím, ale také o tom, jak se někdy naše osudy neprotnou. Během celého děje maluje výtvarnice Katka portrét sedícího muže. Proměňuje se jeho držení těla i barvy podtrhující celkovou atmosféru obrazu, který nakonec zůstává bez tváře, jakoby vyjadřoval neúplnost citů vedoucí k zániku zobrazovaných vztahů.

Scénář: Tomáš Krejčí a Marek Epstein
Dramaturgie: Martin Novosad
Režie: Tomáš Krejčí
Kamera: Martin Šácha
Zvuk: Michal Míček
Střih: Vladimír Žán
Hudba: Ondřej Brousek
Vedoucí produkce: Hana Bílá

Hrají: Petr Lněnička (Petr), Jaromír Nosek (Mirek), Lenka Zahradnická (Katka), Susan May Pratt (Anna), Petr Forman (galerista Josef), Miroslav Vladyka (učitel Vrána), Miroslav Hanuš (Katčin otec), Veronika Jeníková (Katčina matka), Jan Hraběta (ředitel školy), Markéta Frösslová, Marie Majkusová a další

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).