Hlavní navigace

BEZDRÁTOVÁ DATA PRO LÉKAŘE I PACIENTY V PRAŽSKÉ VFN

[Tisková zpráva] Praha 23. května 2007 – Společnost Simac Technik ČR, přední tuzemský integrátor v oblasti infrastruktury informačních a komunikačních technologií, a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze oznamují výsledky projektu nasazení bezdrátové sítě Wi-Fi v areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Podstatou rozsáhlého projektu bylo vybudování robustní bezdrátové infrastruktury pro bezpečný přístup do nemocniční počítačové sítě a internetu v celém areálu VFN, možnost využití bezdrátových IP telefonů a příprava na budoucí lokalizaci RFID čipů v rámci Wi-Fi sítě.

Sdílet

Instalace je v segmentu zdravotnictví ojedinělá svým rozsahem a množstvím funkcionalit, které Wi-Fi infrastruktura nabízí. Aktuálně se jedná o nejrozsáhlejší implementaci tohoto typu nejen v české republice, ale i v regionu celé střední Evropy.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze realizovala projekt, který si kladl za cíl zvýšit bezpečnou dostupnost dat o pacientech pro lékaře na straně jedné a současně zvýšit komfort pro pacienty v lůžkové části na straně druhé. Pro vypracování prováděcího projektu a následnou realizaci si nemocnice spolu s dodavatelem nemocničního informačního systému vybrala společnost Simac Technik ČR. Projekt navazuje na pilotní implementaci bezdrátové sítě, která byla realizována v roce 2005 na vybraných klinikách.

Nový projekt realizovaný na přelomu roku 2006 / 2007 je založen na implementaci centralizované architektury společnosti Cisco Systems, navíc je v rámci realizace projektu rozšířeno pokrytí radiovým signálem na všechny hlavní areály VFN Praha. Dle vyjádření Petra Koldy, projektového vedoucího společnosti Simac Technik a.s., je aktuálně v areálu nasazeno a provozováno zhruba 200 přístupových bodů Cisco Aironet. Bezdrátovou síť mohou nyní využívat hospitalizovaní pacienti, pacienti v čekárnách pro přístup na internet – uživatelé jsou rozdělení do skupin s rozdílnou úrovní přístupových oprávnění. Lékaři mohou přímo u lůžka pomocí tabletů přistupovat do nemocničního informačního systému Medea a zobrazovat si aktuální výsledky laboratorních testů a obrazové informace.

„Technické řešení plně splňuje základní požadavky VFN Praha na provozování systému: rozdělení uživatelů do samostatných skupin s rozdílnou úrovní přístupových oprávnění, integrace se stávající bezpečnostní platformou, bezpečnost přenosu dat a rychlý roaming pro reautentikaci klientů při přecházení mezi přístupovými body. Další „přidanou hodnotou“ je využití Wi-Fi infrastruktury pro IP telefonii a podpora pro využití technologie RFID,“ komentuje realizaci projektu Ing. Jan Petera, systémový architekt společnosti Simac Technik ČR.

„Projekt přinesl zvýšený komfort pro pacienty a zároveň poskytnul lékařům rychlý a opravdu mobilní přístup k informacím o pacientech z nemocniční počítačové sítě,“ řekl o projektu Ing. Jiří Haase, MBA, náměstek pro informatiku řízení VFN.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).