Hlavní navigace

Bezpečně na internet s Prahou 5 a VŠMIE

[Tisková zpráva] PRAHA – 17. září 2008 – Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky (VŠMIE) pořádá ve spolupráci s Prahou 5 cyklus jednodenních bezplatných kurzů pro veřejnost. Kurzy pro začátečníky se věnují základům komunikace na internetu, pokročilým pak nabídnou znalosti z oboru bezpečnosti na internetu.

Sdílet

„Snažíme se o jedno: aby kurzy byly atraktivní a srozumitelné pro účastníky. Jestli jsme něčím výjimeční, tak osobním přístupem nejen k účastníkům kurzů, ale i k našim studentům,“ uvádí Radek Řechka, ředitel a kvestor Vysoké školy manažerské informatiky a ekonomiky (VŠMIE), která kurzy na základě grantu Prahy 5 zajišťuje, a dodává: „To, co se absolventi naučí, budou schopni používat v denním životě. Jsme přesvědčeni, že nemá cenu učit je teoretické poučky, ale jen to, s čím se setkají v praxi.“

V základním kurzu se zájemci naučí pracovat s programy pro telefonování po internetu, e-mailem (jak se zaregistrovat, jak se zbavit spamů) a veřejně dostupnými fotogaleriemi pro ukládání a sdílení fotografií. Pokročilí uživatelé se potom v druhém z kurzů seznámí blíže s elektronickým podpisem, zabezpečenou komunikací, certifikáty, e-podatelnou a dalšími možnostmi komunikace s úřady státní správy a samosprávy přes internet. Důležitou součástí kurzů je obrana před bezpečnostními hrozbami, jako jsou phishing, pharming, či počítačové viry. Na tvorbě kurzů i na vlastní výuce se podílejí členové katedry informatiky. Hlavními osobami jsou RNDr. Michal Bejčeka, PhD. a Mgr. Martin Trčka.

Pro Prahu 5 je významným cílem zvýšení komunikace občanů s úřadem pomocí internetu. K tomu má kromě bezplatné sítě praha5.net pomoci právě spolupráce s VŠMIE a její kurzy pro nejširší veřejnost. Hlavní přínos pro Úřad Městské části Praha 5 objasňuje jeho tiskový mluvčí Radovan Myslík: „Díky přístupu k internetu a znalosti jak s ním pracovat si občané mnoho informací najdou na webu úřadu sami a nemusí na úřad jít osobně. Úředník se tak může více věnovat své agendě a nezdržovat se obecnými dotazy, které lze vyhledat přes internet.“

A jaká je budoucnost těchto kurzů? „Chceme s Městskou částí Praha 5 dál spolupracovat. Rádi tyto kurzy pro veřejnost zopakujeme, neboť zájem o ně nás příjemně překvapil. V budoucnosti plánujeme zaměřit se na oblast e-learningu, tedy vzdělávání z domova, kde občané Prahy 5 mohou využít WiFi připojení, které v této pražské čtvrti mají zdarma,“ uzavírá Radek Řechka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).