Hlavní navigace

Bezpečnost dětí na internetu

[Tisková zpráva] Koncem března uplyne čtvrt roku od zahájení projektu podporovaného Evropskou unií v rámci programu Safer Internet Plus. Cílem projektu je zvyšovat povědomí o možných hrozbách internetu a způsobech, jak jim čelit.

Sdílet

V rámci projektu bude zřízena internetová horká linka (internet hotline), kterou bude řídit a provozovat Nadace Naše dítě. Nedávno byla uzavřena Deklarace o spolupráci s Úřadem služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky, která umožní provozovat horkou linku, jejímž cílem je především boj proti dětské pornografii, rasismu a podobným kriminálním jevům na internetu.

V rámci projektu vzniká též internetová asistenční linka (internet helpline), kterou zřizuje a zabezpečuje Sdružení Linka bezpečí. V současné době již pracuje chatovací místnost Linky bezpečí, která zahrnuje problematiku bezpečnějšího internetu pro děti a mládež do svých hlavních témat.

Projekt pokračuje v aktivitách, které byly zahájeny před třemi lety v rámci programu Safer Internet v České republice uspořádáním Safer Internet Day 2005. Letošní mezinárodní Den bezpečnějšího Internetu (Safer Internet Day 2007) proběhl v úterý 6. února ve více než 40 zemích celého světa. V České republice mu předcházela tisková konference na MŠMT, kde ministryně školství paní Dana Kuchtová zahájila letošní, již třetí ročník literární soutěže pro mládež na téma “Internet – svět, který pomáhá i ubližuje”. V průběhu dne probíhal také mezinárodní Blogathon, kde byly zveřejněny výsledky soutěže pořádané sítí INSAFE spolu s projektem eTwinning evropské školské sítě European Schoolnet . Náš projekt propagoval tuto mezinárodní soutěž ve spolupráci s českým týmem Sokrates, a proto i my máme radost, že v kategorii Netiquette award zvítězila česká škola ZŠ TGM Mnichovice ve spolupráci s řeckou Athens College s projektem „e-values“, přenášejícím tradiční hodnoty do kybernetického světa.

Kromě toho partneři projektu CZESICON podpořili konání letošní konference Junior Internet, kde jsme účastníkům prezentovali cíle našeho konání.

Odborný seminář na veletrhu Schola Nova se doufáme stane základem pro širší spolupráci projektu CZESICON s odbornou pedagogickou veřejností. Současně přikládáme velký význam spolupráci významných hráčů na poli internetové bezpečnosti, kterými jsou jak významné ústřední orgány jako Ministerstvo vnitra a Policie ČR, Ministerstvo školství a také Úřad pro ochranu osobních údajů, se kterými hodláme úzce spolupracovat metodicky i prakticky při přípravě informačních a výukových materiálů, seminářů a osvětových kampaní. Za významnou považujeme spolupráci s představiteli komerční sféry, především tak významného hráče, kterým je Microsoft.

Projekt hodlá usilovat o nalézání společných témat se všemi, kteří považují za důležitou problematiku bezpečnosti internetu a nových médií (zejména mobilů). Proto také hodláme úzce spolupracovat a koordinovat do budoucna lépe například práci v mediální oblasti s osvědčenými populárními projekty, jakými jsou webový portál Alík společnosti MAFRA, FANTAZÍN Českého rozhlasu online, Svět očima dětí MVČR a také soutěže Moje soukromí.Nedívat se, nešťourat! Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Ve svém úsilí se chceme opřít o cenné zkušenosti knihoven, knihovníků a informačních pracovníků. Velmi se nám líbí rostoucí popularita krásné akce pojmenované Noc s Andersenem. Není také náhodou, že hodláme uspořádat setkání finalistů soutěže Internet – svět, který pomáhá i ubližuje již tradičně v Jičíně, ve spolupráci s místní knihovnou Václava Čtvrtka a v rámci oblíbeného festivalu Jičín-město pohádky.