Hlavní navigace

Blahopřání České televize Janě Brejchové

[Tisková zpráva] Česká televize blahopřeje Janě Brejchové k významnému životnímu jubileu a diváci se mohou s jejím hereckým uměním setkat v TV filmu Jehla (20. 1.), v příbězích Na krásné vyhlídce (21. 1.), a Hostinec U létavého draka (24. 1.), v pohádce Čarodějné námluvy (31. 1., 4. 2.) či TV filmu V zámku a podzámčí (7. 2.).

Sdílet

Jana Brejchová (*20. 1. 1940) patří mezi největší hvězdy české a československé kinematografie. Už jako třináctiletou dívenku ji objevil L. Helge pro jednu z dětských rolí ve snímku Olověný chléb. Po několika dalších úlohách zářila na přelomu 50. a 60. let jako největší talent českého filmu a stala se nejobsazovanější herečkou své generace. Pracovala s mnoha vynikajícími režiséry, např. s E. Schormem, J. Krejčíkem, J. Schmidtem, J. Jirešem, V. Drhou, J. Hřebejkem. Prosadila se i v zahraničí. V 70. a 80. letech se z výrazných dívčích rolí zdařile „přehrála" do postav zralých žen. V posledních letech se věnuje také divadelní práci.

20. 1. ČT1 23.00 Jehla
Jana Brejchová jako lékařka veterinárního výzkumného ústavu bojuje s nebezpečnou nákazou (1982). Dále hrají: J. Bartoška, R. Lukavský, R. Brzobohatý, B. Švarc, Z. Burianová, A. Wetlinská a další. Scénář Petr Zikmund. Kamera Alois Nožička. Režie Jiří Svoboda.

21. 1. ČT1 10:25 Na krásné vyhlídce
Jana Brejchová a Jiří Zahajský v hlavních rolích příběhu poslední osudové lásky (1993). Dále hrají: T. Brodská, V. Fialová, N. Mukařovská, J. Rava a další. Kamera Václav Myslivec. Scénář a režie Vladimír Drha.

24. 1. ČT2 12:00 Hostinec U létavého draka
Jana Brejchová a Jaromír Hanzlík v romantickém příběhu z časů po napoleonských válkách podle Sheridana Le Fanu (1971). Dále hrají: P. Haničinec, J. Adamíra, V. Šmeral, K. Šebesta, J. Teplý a další. Scénář Bohumila Zelenková. Kamera Alois Nožička. Režie Eva Sadková.

31. 1. ČT1 13:05 a 4. 2. ČT2 13:20 Čarodějné námluvy
Pohádka o nezodpovědném princi a kouzelném nápoji čarodějky Valentýny (1997). Hrají: O. Vetchý, N. Boudová, J. Brejchová, P. Nárožný a další. Scénář Jan Lekeš. Kamera Josef Špelda. Režie Vladimír Drha.

7. 2. ČT2 12:00 V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu podle klasického díla Boženy Němcové (1981). Dále hrají: P. Haničinec, J. Satoranský, V. Freimanová, L. Havelková, M. Mikuláš, S. Budínová, O. Sklenčka, L. Pešek, J. Hlaváčová, L. Mrkvička, L. Geprtová, D. Kolářová, B. Bezouška, J. Pleskot a další. Scénář Otto Zelenka. Kamera Andrej Barla. Režie Ludvík Ráža.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).