Hlavní navigace

Blahopřání České televize Jiřímu Hubačovi

[Tisková zpráva] Česká televize blahopřeje Jiřímu Hubačovi k osmdesátinám a u příležitosti jeho významného životního jubilea uvádí v neděli 30. srpna 2009 na ČT1 od 20.00 hodin film Hodina klavíru, následně a od 21.45 hodin portrét tohoto významného scénáristy a dramatika nazvaný Herci Jiřího Hubače.

Sdílet

Česká televize si dovoluje gratulovat jedné z nejvýznamnějších osobností moderní české dramatiky a scénáristiky, panu Jiřímu Hubačovi, k významnému životnímu jubileu. Ve čtvrtek 27. srpna 2009 se dožívá úctyhodných osmdesáti let.

Málokteré jméno je tak úzce spojeno s Českou televizí a málokterý dramatik si po celou svou tvůrčí dráhu dokázal udržet laťku kvality tak vysoko jako scenárista, dramatik a vynikající adaptátor literárních předloh Jiří Hubač. Pro Českou a dříve Československou televizi píše již přes čtyřicet let. Těžko bychom hledali jiného scenáristu, který ve svých dramatech vystavuje hrdiny velkým životním zkouškám s takovou dávkou empatie a porozumění pro jejich lidské slabosti a zaškobrtnutí, jako Jiří Hubač. Přitom jim dokáže velkoryse odpouštět, a když už se na postavy žene veliká životní katastrofa, snaží se i v té nejtrpčí situaci najít něco povzbudivého, někdy i úsměvného.

Jiří Hubač v šedesátých letech úzce spolupracoval s režisérem Antonínem Moskalykem. Z jejich společné tvorby připomeňme televizní filmy Dlouhé podzimní odpoledne nebo Pozdní léto. Také pozdější spolupráce s Františkem Filipem přinesla divákům nezapomenutelné inscenace a filmy: Lístek do památníku, Nezralé maliny a dvě inscenace s tematikou alkoholismu Ikarův pád a Tažní ptáci s excelentním hereckým výkonem Vladimíra Menšíka. Scénáře k filmům Učitel tance, Fany a Babí léto daly pak vyniknout Martinu Dejdarovi, Vlastimilu Brodskému se Stellou Zázvorkovou a Jiřině Jiráskové s Jiřinou Bohdalovou. Pro posledně jmenovanou se stal i jakýmsi osobním autorem, když přímo pro ni napsal nejprve divadelní hru Dům na nebesích a později Generálku Jeho Veličenstva. Neopomenutelnými jsou vedle řady televizních her a adaptací také Hubačovy scénáristické podíly na slavných seriálech Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod, Sanitka i jeho vlastní počin na scénáři neméně populární série Dobrá voda. Umění vytvořit zajímavé postavy pro herecké osobnosti a zároveň pevná spolupráce s vynikajícími režiséry dělají z dramat Jiřího Hubače díla, ke kterým se diváci stále rádi vracejí.

Česká televize u příležitosti životního jubilea Jiřího Hubače zařadila do vysílání tři snímky. Ve Zlatém fondu uvedla 23. 8. televizní adaptaci zmíněné divadelní komedie Jiřího Hubače s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli Generálka Jeho Veličenstva. A také o nadcházejícím víkendu bude program ČT1 vzdávat úctu Hubačově dílu. V neděli 30. srpna 2009 od 20.00 hodin diváci uvidí na Jedničce film Hodina klavíru. Jiří Hubač jej napsal před lety pro Vladimíra Menšíka, který ho ale nestihl natočit. Až s dlouhým odstupem snímek realizoval v hlavní roli s Bolkem Polívkou a Pavlem Liškou režisér Zdeněk Zelenka. Ten je také autorem portrétu jubilujícího scenáristy a dramatika s názvem Herci Jiřího Hubače – odvysílán bude vzápětí po filmu, tedy 30. 8. od 21.45 hodin na ČT1.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).