Hlavní navigace

Blahopřání České televize paní Jiřině Bohdalové

[Tisková zpráva] U příležitosti významného životního jubilea paní Jiřiny Bohdalové uvede Česká televize v neděli 30. dubna na ČT1 od 20.00 hod. film Fanny a od 21.45 hod. dokument Jiřina Bohdalová – neuvěřitelných 75.

Sdílet

Za ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Fanny scenáristy Jiřího Hubače a režiséra Karla Kachyni získala Jiřina Bohdalová v roce 1995 ocenění Český lev. Její Fanynka je i ve zralém věku nevinným dítětem, které hledí na svět s naivní důvěrou a úsměvným očekáváním. Tragikomický příběh dvou stárnoucích sester, k nimž se osud zachoval rozdílně, se odvíjí ve chvíli, kdy inteligentní a ctižádostivá Jiřina, primářka nemocnice (Jiřina Jirásková), je postavena před osudovou volbu: zda se bude o sestru starat sama, anebo ji odloží do ústavu. Na konci příběhu zůstává ta rozumnější ze sester zase sama – bohatší o bolestnou citovou zkušenost…

Televizní dokument režiséra Zdeňka Suchého Jiřina Bohdalová – neuvěřitelných 75 ukazuje šíři jejího hereckého umění. Slovo neuvěřitelný se zdá být v případě narozenin naší velké české herečky, vzhledem k jejímu vždy perfektnímu vzhledu a úžasné vitalitě, zcela na místě. Rozsáhlost jejího díla je obdivuhodná. Herečka, která začínala u Jana Wericha v Divadle ABC a poté v Městských divadlech pražských, nakonec zakotvila v Divadle na Vinohradech, kde vytvořila řadu stěžejních rolí. Stala se oblíbenou filmovou herečkou a seznam jejích televizních rolí v inscenacích, seriálech, zábavných pořadech a tvorbě pro děti připomíná rozsahem román Alexandra Dumase. Diváci si zamilovali její vystoupení s Vladimírem Dvořákem v Televarieté a scénky s Vladimírem Menšíkem, stejně jako její podání večerníčků (např. Pohádky ovčí babičky, Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček). Se stejnou intenzitou ale Jiřina Bohdalová vystupuje i dnes – hraje divadlo, točí televizní pořady.

Na obrazovce České televize se s ní diváci mohou od 23. dubna pravidelně setkávat vždy v neděli na ČT1 od 16.30 v pořadu Dobrá rada nad zlato, v němž populární herečka přináší všem, kteří si rádi něco nového či zajímavého ukutí, opraví, vylepší, či uvaří, spoustu dobrých rad a inspirace.