Hlavní navigace

Blahopřání České televize panu Václavu Havlovi

[Tisková zpráva] Bývalý prezident republiky, spisovatel a dramatik pan Václav Havel oslaví 5. října 2006 významné životní jubileum. Při této příležitosti odvysílá Česká televize následující pořady:

Sdílet

Úterý 26. 9. – ČT1 20.00 hod. – Bolkoviny (premiéra)
Václav Havel navštívil farmu Bolka Polívky a jeho hospůdku U klauna vůbec poprvé. Ačkoliv to byla na první pohled volba odvážná, ukázala se jako více než správná, protože Václav Havel dodal setkání i pořadu mimořádně půvabný humor a velmi originální historky a příběhy, odhalující několik málo tajemství z jeho života. Spolu s ním byla hostem pořadu také jeho manželka, herečka a zakladatelka Nadace VIZE 97 Dagmar Havlová, kterou s Bolkem Polívkou spojuje nejen studium na brněnské JAMU, ale i některé herecké role. Hudební doprovod v pořadu patří Michaelu Kocábovi a jeho příteli americkému hudebníkovi Rogeru Fisherovi.

Čtvrtek 28. 9. – ČT2 21.00 hod. – O cestě na hrad a zase zpátky
V roce 2003 si o ní s Václavem Havlem povídal Marek Eben.

Sobota 30. 9. – ČT2 20.00 hod. – Ztížená možnost soustředění
Televizní záznam tragikomedie Václava Havla z počátků počítačové revoluce. Jedna z autorových nejméně hraných komedií je jeho v pořadí třetí hrou a pochází z roku 1968. Líčí situaci muže, který není schopen rozhodnout se mezi manželkou a milenkou, stav člověka, jehož mysl ztrácí schopnost koncepčně o něco usilovat, ba vůbec se orientovat v čase. Neprávem opomíjený text, který se po třiceti letech vrátil na jeviště v inscenaci režiséra Andreje Kroba s vynikajícím Jiřím Ornestem v hlavní roli, uvedlo Divadlo Na zábradlí v lednu roku 1997.

Neděle 1. 10. – ČT1 15.45 hod. – Václav Havel: Motýl na anténě
Původní televizní komedie, která čerpala svou absurditu ze skutečnosti. Mladý spisovatel Jan slaví doma třicáté narozeniny spolu s ženou Marií a tchyní. Jako host je přítomen také nový podnájemník, instalatér pan Bašta, který však během nekonečných literátských hovorů usne. Ze sousední místnosti sem začne překvapivě pronikat voda… Je to jediná hra dramatika Václava Havla, kterou vytvořil pro Československou televizi. Vznikala před srpnem 1968, ještě mohla být oceněna v autorské soutěži na původní televizní hru, ale natočena mohla být až v roce 1990. Satirickou a absurdní komedii o naprosté užvaněnosti některých mladých intelektuálů, jejich snobství a hlavně neschopnosti činu, neboť žijí ve světě slov a iluzí, realizoval režisér Ladislav Smoljak spolu s K. Fialovou, N. Boudovou, D. Prachařem a J. Kašparem.

Středa 4. 10. – ČT2 22.00 hod. – Havel jede na dovolenou (premiéra)
Režisér Jan Novák, který téměř celý život žije v USA a je mj. autorem knihy o Miloši Formanovi (Co já vím?) a bratrech Mašínech (Zatím dobrý), se v originální road-movie vydal s kamerou po stopách Václava Havla. Nesledoval však jeho život, ale jednu jedinou cestu vedoucí z Prahy do Bratislavy, a to v srpnových dnech roku 1985. Trvala několik dnů, neboť se Havel zastavoval u svých přátel jako např. V. Chramostové, E. Krieseové a dalších. Při této „dovolené“ byl disident sledován tajnou policií, dvakrát zadržen a vyslýchán. Režisér vybral tuto reálnou, časově ohraničenou událost, aby mohl zejména americkému publiku na konkrétním příkladě ukázat, co obnášel život disidenta v socialistickém Československu.