Hlavní navigace

Blahopřání České televize panu Václavu Šaškovi

[Tisková zpráva] U příležitosti významného životního jubilea význačného filmového a televizního scenáristy a dramaturga, pana Václava Šaška, uvede Česká televize v neděli 12. října na ČT2 od 12.00 hodin Ze Zlatého fondu drama s kriminální zápletkou Duch soudce Pauknera (1983).

Sdílet

Scénář dramatu Duch soudce Pauknera napsal Václav Šašek podle tří povídek předního spisovatele české meziválečné psychologické prózy Jaroslava Havlíčka. Děj je situován do malého městečka roku 1916. Na půdorysu sociálně-kriminálního příběhu jsou rozehrány osudy dvou sourozenců. Zbabělého, vypočítavého a krutého Karla a jeho podivínské, stárnoucí sestry Kláry nadané věšteckou a mediální schopností. Tajemné události kolem Klářiny smrti řeší zkušený vyšetřující soudce. Člověk, který prošel ohněm bojišť a je zvyklý svůj úsudek řídit pouze chladnou logikou. Nezatížený mystickými bludy hledá pachatele z masa a kostí… V dramatu však nejde pouze o kriminální příběh s expresivní atmosférou, ale především o sondu do nitra charakterů se smyslem pro lidské slabosti a přednosti. Hra překračuje rámec žánru a stává se důstojnou interpretací naší klasické literatury.

Před kamerou Vladimíra Opletala a v režii Anny Procházkové hrají Jiří Schwarz (Karel), Dana Syslová (Klára), Pavel Pípal (vyšetřující soudce), Ota Sklenčka, (soudní rada), Marta Malá (Průšová), Otto Šimánek (Tulka), Ladislav Šimek (Sedláček), Milan Riehs (Zavřel), Simona Vrbická (Anička), Svatopuk Beneš (ředitel Souček), Jan Skopeček (švec), Jiří Bruder (železničář), Věra Vlková (zpěvačka) a další.

Tvorba Václava Šaška (14. října 1933) se prolíná českou filmovou a televizní tvorbou od šedesátých let. Jako scenárista a dramaturg je podepsán pod dlouhou řadou kvalitních a úspěšných titulů, z jeho bohaté tvorby připomeňme například Intimní osvětlení (1965, režie Ivan Passer), Záhada hlavolamu (1969, režie Hynek Bočan), Petrolejové lampy (1971, režie Juraj Herz), Tvář za sklem (1979, režie Hynek Bočan), Helimadoe (1991, režie Jaromil Jireš, Český lev 1993 za nejlepší scénář), Přítelkyně z domu smutku (1993, režie Hynek Bočan), Jak si zasloužit princeznu (1995, režie Jan Schmidt), Na zámku (2000, režie Jiří Strach), Ta třetí (2001, režie Dušan Klein), Tři životy (2007. režie Jiří Strach).