Hlavní navigace

Blahopřání České televize panu Vítu Holubcovi

[Tisková zpráva] U příležitosti významného životního jubilea legendárního televizního sportovního komentátora, pana Víta Holubce, uvede Česká televize v pátek 3. října na ČT1 od 09.00 hodin dokument Teprve 15 let (1968).

Sdílet

Dokument Teprve 15 let je opravdová archivní perlička. V roce 1968, kdy televize slavila patnáct let své existence, natočil Vít Holubec s režisérem Josefem Valchářem dokument o začátcích sportovní redakce Československé televize. Branky, body, vteřiny tenkrát sledovali snad všichni majitelé televizorů, u přímých přenosů hokejových či fotbalových utkání se sešla u jedné obrazovky celá vesnice. Po čtyřiceti letech uvidíte, co všechno tenkrát zažívali „sporťáci". Také se v té době říkalo, že televize nevysílá na elektřinu, ale na krev. V každém případě byly přímé přenosy opravdové dobrodružství.

Vít Holubec (8. října 1928) je jedním ze tří zakládajících členů sportovní redakce ČST i pořadu Branky, body, vteřiny. Dlouholetý moderátor zpravodajských relací a komentátor především fotbalových zápasů, známý svým pozdravem na úvod přenosu: „Sportu zdar a fotbalu zvlášť, vážení přátelé televizní kopané!“, ale i řady jiných sportů. Komentoval mj. už ZOH v Cortině d´Ampezzo v roce 1956, MS v kopané v Anglii 1966 a ME v kopané v Bělehradě 1976.

„Moderování branek přišlo hned při jejich premiéře 11. 3. 1956 a opakovalo se pravidelně. Bylo to velice poučné pro každého, kdo si chtěl prověřit schopnost improvizovat před kamerou. První komentáře byly o fotbalové lize. Ale vůbec se tomu tehdy neříkalo moderování. To je termín, který se narodil o 40 let později,“ řekl mj. v průběhu chatu na internetových stránkách České televize v úterý 14. 3. 2006, kdy také zavzpomínal: „Stalo se jednoho krásného dne, že v době, kdy jsem hovořil, mně rekvizitář odnesl stolek, u kterého jsem seděl, naštěstí jsem byl solidně oblečený a ne v šortkách, jak se stávalo, protože tehdy bývalo ve studiu kolem 50 stupňů.“